Sanal market uygulamalarının kullanımını etkileyen faktörler üzerine bir alan çalışması
A field study on the factors affecting the use of the online market applications
  1. Tez No: 701994
  2. Yazar: İPEK ÖZGAZİ
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın temel amacı pandemi dönemi ile birlikte sanal market uygulamalarını kullanan tüketici örnekleminde, sanal market uygulamalarının kullanımının teknoloji kabul modeliyle incelenmesidir. Araştırmaya çoğunluk İstanbul olmak üzere 354 kişi katılmıştır. Araştırmanın verileri online anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde nicel analiz yöntemi kullanılmış, bunun için SPSS programından faydalanılmıştır. Analizler kapsamında basit doğrusal regresyon analizi, keşifsel faktör analizi, güvenilirlik analizleri kullanılmıştır. Araştırmaya yaklaşık yüzde 62'si kadın, yüzde 47'si 25-34 yaş arasındaki yer alan, yaklaşık yüzde 58'i üniversite mezunu olan, katılımcıların yarısının İstanbul'da yaşayan, yüzde61'i bekar olan, yüzde 70'i çocuğu olmayan ve yüzde 65'i çalışan tüketiciler katılmıştır. Dolayısıyla çoğunlukla kadınlardan oluşan, genç, eğitim düzeyi yüksek ve çalışan bir örneklem grubu üzerinde çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sanal market uygulamaları kullanımında algılanan fayda algılanan kullanım kolaylığını arttırmakta; algılanan kullanım kolaylığı, algılanan fayda ve güven bir bütün olarak sanal market uygulamalarına yönelik tutumun geliştirilmesine katkı sağlamaktadır; sanal marketlere yönelim nedeninin kısmi katkısı ile birlikte yönelik tutum kullanıma yönelik niyeti etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the use of online grocery shopping applications with technology acceptance model in sample of users of grocery shopping applications. A total of 354 consumers who are mostly living in İstanbul, participated in the research. The data of the research were collected by online survey method. The quantitative analysis method was used in the analysis of the data, and the SPSS program was used for this. Simple linear regression analysis, exploratory factor analysis, and reliability analysis were used for analysis. Approximately 62% of the participants were women, 47% were between the ages of 25-34, approximately 58% were university graduates, half of the participants were living in Istanbul, 61% were single, 70% had no children, and 65% of working consumers participated. The research was conducted on a sample group of women, who are young, have a high education level, and working. According to the results of the research, the perceived benefit in the use of online grocery applications increases the perceived ease of use; perceived ease of use, perceived usefulness and trust as a whole contribute to the development of attitudes towards virtual market applications; Along with the partial contribution of the reason for the orientation to virtual markets, the attitude towards it affects the intention to use it.