Sedatif müziğin preoperatif kaygı düzeyine intraoperatif kan basıncı ve nabız parametrelerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 70200
  2. Yazar: ŞENGÜL VAROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN ÖZBAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
69 ÖZET Bu araştırmada spinal-epidural anestezi planlanan inguinal hemi tamiri yapılacak hastalarda sedatif müzik kullanımının preoperatif dönemde yapılan hasta eğitimi esnasında durumluk kaygı düzeyine, intraoperatif dönemde de sistolik-diastolik kan basıncı ve nabız değerlerine etkisi incelenmiştir. Araştırma Atatürk Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi Kliniklerinde 15.9.1997-15.7.1998 tarihleri arasında yatan, inguinal herni tamiri yapılan spinal-epidural anestezi uygulanan, olasıiıksız örneklem yöntemi ile seçilen 40 hasta ile yapılmıştır. Hastalar deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubundaki hastalara preoperatif hasta eğitimi süresince ve ameliyat süresince sedatif müzik dinletilmiş, kontrol grubuna ise dinletilmemiştir. Veriler yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, anestezi şekli, ameliyat süreleri, sevdikleri müzik türü, eğitim öncesi ve sonrası durumluk kaygı değeri, sürekli kaygı değeri, preoperatif ve intraoperatif sistolik- diastolik kan basıncı ortalamaları olarak kayıt edilmiştir. Hastaların yaşı, cinsiyeti, eğitim durumu, medeni durumu, anestezi şekli, ameliyat süreleri, sevdikleri müzik türü açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak fark yoktur. Grupların homojenliği sağlanmıştır. (P>0.0 1 ) Preoperatif müzik kliniğe ait radyo teyp ile, intraoperatif dönemde de araştırıcıya ait walkmenle sağlanmıştır. Preoperatif hasta eğitimi esnasında70 kaygı düzeyi durumluk-sürekli kaygı envanteri ile ölçülmüştür. Sistolik- diastolik karı basıncı kliniklere ait tansiyon aleti ile ölçülmüştür. Verilerin analizinde sayı, % ki-kare, WILCOXON eşleştirilmiş iki örnek testi, Kovaryans analizi, Korelesyon testi, FRIEDMAN iki yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre preoperatif hasta eğitimi esnasında müzik dinleyen grupta durumluk kaygı düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur.(P0.
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY In this research, the effect of the use of sedative music on anxiety state level during the patient education in pre operative period and systolic- diastolic blood pressure and pulse values in intra operative period on the patients who are planned to have spinal-epidural anaesthesia and inguinal hernia repair is examined. The research has been carried out by coincidental sampling method with 40 patients hospitalised at Department of General Surgery of Atatürk Educational Hospital between the dates September 15, 1997 and July 15,1998 and who have had spinal-epidural anaesthesia applied inguinal hernia repair. Patients have been splited into two groups as experimental and control groups. Patients in the experimental group have been made to listen the sedative music during preoperative patient education period but the control group have not been. The data has been registered as age, educational level, marital status, type of anaesthesia, surgery duration, kind of music, they like, pre and post education anxiety state value, pre operative and intra operative systolic- diastolic blood pressure averages. There is no statistical difference among the two groups as educational level, marital status, type of anaesthesia, surgery duration, kind of duration, kind of music they like. The homogeneity of the groups has been suppüed.(P 0.01)73 Pre operative music has been supplied by a clinic owned radio/tape player and by researcher owned walkman during intra operative period. Anxiety level has been measured by state-trait anxiety inventory during pre operative period patient education. Systolic-diastolic blood pressure has been measured by clinic owned blood pressure monitor. Number, %, chi-square, two WILCOXON paired samples test, COVERIANCE analysis, Correlation test, FRIEDMAN two way ANOVA test have been used for the data analysis. According to the research results, statistically meaningful difference at anxiety state level has been found at the music listening group during pre operative patient education. (P 0.05) Positive stabilising effect on. systolic-diastolic blood pressure and pulse has been seen by making patients to listen to sedative music by walkman during the operation.