Hemşirelerin hemşirelik işlevlerini yerine getirip getirememe durumları ve nedenlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 70201
  2. Yazar: AYSEL AYEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN DERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu araştırma, Atatürk Eğitim Hastanesi' nde çalışan hemşirelerin, hemşirelik işlevlerini yerine getirip getirmediklerini belirlemek ve işlevleri yerine getirip getirmeme nedenlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve kısmen analitik olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini ve örneklemini Atatürk Eğitim Hastanesi servislerinde çalışıp yatak başı bakım veren 223 hemşire oluşturmuştur. Araştırma verileri 1 Temmuz - 30 Eylül 1997 tarihleri arasında anket formu kullanılarak araştırmacı tarafından toplanmıştır. Anket formu, hemşirelere ait sosyodemografik özellikleri, hemşirelik işlevlerim yerine getirip getirememe durumları ve nedenleri ile hemşirelikle ilgili düşüncelerine ilişkin sorulardan oluşmaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik,aritmetik ortalama ve X önemlilik testleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda,araştırmaya katılan hemşirelerin“Yataklı Tedavi Kurumlan İşletme Yönetmeliği”nde yer alan işlevleri çoğunlukla yerine getirdikleri saptanmıştır. Hemşirelik işlevlerim yerine getirme nedenleri planlı,mantıklı ve bilinçli olarak bulunmuştur. İşlevleri yerine getirememe nedenleri de daha çok hasta çokluğuna bağlı zaman yetersizliği, malzeme ve eleman yetersizliği, kendilerinin dışındaki kişiler yaptığı için yerine getiremedikleri saptanmıştır. Hemşirelik işlevlerinin,daha çok ve istendik koşullarda yerine getirilebilmesi için hemşirelerin görev,yetki ve sorumluluklarının vurgulanması,yasada geçen işlevlerin yeniden günün koşullarına uygun olarak düzenlenmesi,hizmet içi eğitim verilmesi ve bunların denetlenmesi, hasta bakımı için gerekli malzeme sağlanması, gelişimlerini sağlamak amacıyla mesleki yayınları takip etmeye teşvik edilmeleri önerilmiştir. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is carried out in order to detarmine whether or not the nurses who work at Atatürk Education Hospital are realising their nursery functions properly, and, if not, what are the reasons behind their failures. The research is planned as definitive and analytical. The scope of this study is the 223 nurses working as active bed-side patient care nurses. The data are provided by researcher personally by using questionnaire forms between July 1 and September 30 -1997. The questionnaire form includes questions such as sociodemographic properties of nurses, whether they realise their functions properly, the reasons behind their failures, ther personal views regarding nursery. Arithmetic average, percentage and X importance tests are conducted in evaluation of the data. From the evaluation of the results of this study, it has been determined that the nurses had realised their functions predominantly defined by the“Boarding Heath care institution code.”The reasons why they realise their functions are stated in a planned, logical and conscious way. The reasons why they can't realise their functions properly are stated as time shortage, inefficient staff and eqvipment, and the services done by unqvalified staff. In order to realise their functions properly and willingly, the nurses want their duties, authority and responsibilities be emphasised; their functions be reorganised in accordance with the latest developments; in house educational courses be held and be inspected; the necessary equipment for health care be provided; in order to keep pace with the latest developments they should be encouraged to follow regularly professional literature. 69