Hearing voice experience and its differential diagnosis
Ses duyma deneyimi ve ayırıcı tanısı
- Tez No: 702008
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDAİM YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Genel kanının aksine, ses duyma fenomeni genel popülasyonda nadir değildir. Klinik olmayan popülasyonlarda olduğu kadar çeşitli psikiyatrik durumlarda da yaşandığı için ayrıştırılması önemlidir. Örneğin, literatürde dissosiyatif kimlik bozukluğu (DKB), anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk (OKB) ve psikozda ses duymanın yaşandığı bildirilmektedir. Bu çalışma; dissosiyasyon, çocukluk çağı travması, uyumsuz hayal kurma ve dikkat eksikliği düzeylerini ölçerek DKB'ye dayalı ses işitme deneyiminin ayırıcı tanısını araştırmaktadır. Nihai örneklem 692 katılımcıdan oluşmuştur. Katılımcılara altı bozukluğa özgü senaryo ile Disosiyatif Yaşantılar Ölçeği, Çocukluk Travması Anketi, Uyumsuz Hayal Kurma Ölçeği ve Erişkin DEB/DEHB DSM IV Temelli Tanısal Tarama ve Derecelendirme Ölçeği uygulanmıştır. Bozukluğa özgü senaryolar ile sosyo-demografik özellikler arasındaki ilişkileri incelemek için Ki-Kare testleri uygulanmıştır. Bozukluğa özgü senaryolar ve ölçekler arasındaki istatistiksel farkı belirlemek için Bağımsız Örneklem t testleri kullanılmıştır. Komorbid olmayan bozukluğa özgü senaryolar ve ölçekler arasındaki farklılıkları araştırmak için Varyans Analizi (ANOVA) yapılmıştır. Ölçekler ve bozukluğa özgü senaryoları yaşama olasılığı arasındaki ilişkileri incelemek için lojistik regresyon kullanılmıştır. Sonuçlar komorbiditeye sahip bozukluğa özgü senaryolar yaşayan katılımcılar ile yaşamayan katılımcılar arasında istatistiksel farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Ek olarak, komorbid olmayan bozukluğa özgü senaryoların uyumsuz hayal kurma ve dikkat eksikliği ölçekleri açısından farklılaştığı belirlenmiştir. Muhakeme temelli senaryo ile ruminasyon temelli senaryo deneyimlemek dikkat eksikliği açısından farklılaşmaktadır. Muhakeme temelli senaryo ile OKB temelli senaryo uyumsuz hayal kurma açısından farklılaşmaktır. DKB temelli senaryo ile muhakeme temelli ses duyma arasında ise uyumsuz hayal kurma açısından sınırda anlamlı (marginally significant) bir fark bulunmuştur. Sonuçlar ayrıca disosiyasyon, çocukluk çağı travması, uyumsuz hayal kurmanın yalnızca DKB temelli ses duyma olasılığını artıran risk faktörleri olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, bu çalışma klinik olmayan popülasyonda komorbid olmayan ses duyma deneyimlerinin bir kısmının ayrıştığını ve komorbid durumların birbirinden ayırt edilmesinin metodolojik olarak birtakım zorlukları beraberinde getirdiğini tespit etmiştir. Gelecekteki araştırmalar, DKB temelli ses duymanın diğer bozukluğa özgü durumlarla komorbidite açısından nasıl geliştirileceğine odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Contrary to general belief, voice hearing phenomena is not rare in the general population. Differentiation is essential, as it is experienced in a variety of psychiatric conditions as well as in non-clinical populations. For instance, literature report that voice hearing is experienced in dissociative identity disorder (DID), anxiety, obsessive compulsive disorder (OCD), and psychosis. The present thesis aims to distinguish specific DID-related voice-hearers from other disorder-specific voice hearers. This study investigated the differential diagnosis of DID based voice hearing experience through measuring dissociation, childhood trauma, maladaptive daydreaming, and attention deficit levels. The final sample consisted out of 697 participants. Sample contained 18-65 years old general population. Convenience sampling method was used. Participants received six disorder-specific scenarios which are rumination-based, obsessive compulsive disorder (OCD)-based, anxiety-based, reasoning-based, psychotic-based and dissociative identity disorder (DID)-based. Dissociative Experiences Scale, Childhood Trauma Questionnaire, Maladaptive Daydreaming Scale, and the Adult ADD/ADHD DSM IV- Based Diagnostic Screening and Rating Scale were applied to particiapnts. Chi-Square tests were performed to examine relationships between disorder-specific scenarios and socio-demographic characteristics. Results showed that statistical differences were found between participants who experience comorbid disorder-specific scenarios and those without regarding beforementioned scales. There were no statistical differences observed in non-comorbid disorder-specific scenarios in terms of scale scores. Results also indicated that dissociation, childhood trauma, maladaptive daydreaming are the risk factors to increase the probability of experiencing only DID-based voice hearing. In conclusion, this study found that some of the non-comorbid voice hearing experiences differentiated in the non-clinical population, and it is identified that distinguishing comorbid conditions from each other have some methodological difficulties. Future research should focus on how to advance the model of DID-based voice hearing in terms of comorbidity with other conditions.