BİLSEM öğretmenlerinin eğitim teknolojisi öz yeterliği üzerine bir çalışma
A study on educational technology self-efficiency of BİLSEM teachers
- Tez No: 702009
- Danışmanlar: DR. TUĞBA KIRAL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı, BİLSEM öğretmenlerinin Uluslararası Eğitim Teknolojisi Topluluğu (ISTE) standartlarına göre öz yeterliklerini belirlemek, öz yeterliklerini şekillendiren inançlarını, algılarını, tutumlarını açıklamak, ISTE standartlarına göre öz yeterliği düşük çıkan konuları derinleştirmek, eğitim teknolojilerine yönelik yeterliklerin geliştirilmesi için yapılması gerekenleri tespit etmektir. Açıklayıcı ardışık karma desende yapılan bu çalışmanın evreni 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında tüm Türkiye'de faaliyet gösteren BİLSEM öğretmenleridir. Çalışmanın nicel boyuttaki örneklemi 284 öğretmendir. Ölçek sonuçları SPSS 26.00 programı ile analiz edilmiştir. Buna göre BİLSEM öğretmenlerin eğitim teknolojisi standartlarına göre öz yeterlikleri yüksek çıkmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda tabakalı amaçlı örnekleme ile 17 öğretmen seçilmiştir. Çalışmanın sonunda, yeni araştırmacılar için Türkiye'de de benzer standartlar geliştirilebileceği, politika geliştiriciler için ise BİLSEM'lerin eğitim teknolojisi desteklerini artırmaları gerektiği vb. konular öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the self-efficacy of BİLSEM teachers according to the International Society for Technology in Education (ISTE) standards, to explain their beliefs, perceptions and attitudes that shape their self-efficacy, to deepen the subjects with low self-efficacy according to ISTE standards, to determine what needs to be done to develop competences for educational technologies. The universe of this study, which was carried out in an explanatory sequential mixed design, is BİLSEM teachers operating all over Turkey in the 2020-2021 academic year. The quantitative sample of the study is 284 teachers. Scale results were analyzed with SPSS 26.00 program. According to this, BİLSEM teachers have high self-efficacy according to educational technology standards. In the qualitative dimension of the research, 17 teachers were selected with stratified purposive sampling. At the end of the study, it was stated that similar standards could be developed for gifted teachers and teachers in Turkey for new researchers, and that BİLSEMs should increase educational technology support for policy makers. Topics are presented as recommendations.