Basınç yaralarının önlenmesinde standart hemşirelik bakımının etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 70202
  2. Yazar: AYŞE SAN TURGAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ÇAKIRCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışma, basınç yaralarını önlemek amacı ile planlanmıştır. Basınç yaralan kemik çıkıntıları üzerindeki basıncın kaldırılamamasına bağlı oluşan doku yaralanması hatta doku ölümü ile sonuçlanan iskemik yaralardır. Basınç yaraları dekübitüs ülserleri olarakta bilinir. Basınç yaraları basmakla solmayan kızarıklık (safha 1)'tan alt doku tabakalarına kadar; kasa, destek dokulara kadar uzanan değişik oranlardadır. Araştırmaya ortopedi kliniğinden 22 hasta alınmıştır. Hastalar ilk yatışta ve her iki günde bir Braden Ölçeği ile basınç yarası gelişene kadar tanılanmıştır. Üç gün ve daha önce yatan, basınç yarası gelişen hastalar araştırmaya alınmamıştır. Hastalar deney ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Standart hemşirelik bakımı deney grubu hastalara uygulanmıştır. Bütün veriler araştırmacı tarafından toplanmıştır. Kontrol grubu hastalarda (11 kişi) basınç yarası gelişmiştir. Shea nın sınıflandırmasına göre yaralar 1 ve 2. safhada oluşmuştur. Deney grubu hastalarda basınç yarası oluşmamıştır. Sonuç olarak, Braden Ölçeği kullanımı ve Standart hemşirelik bakımı basınç yaralarını önlemiştir. 51
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is planed for the purpose of preventing pressure ulcers. Presure ulcers are ischemic injuries caused by un relieved pressure over bony prominences resulting in tissue injury and ultimately, in tissue death. Presure ulcers, also called decubitus ulcers and pressure ulcers, range in severity from nonblanchable erythema (stage 1) to full-thickness skin loss with extensive destruction, tissue necrosis, or damage to muscle, bone, or supporting structures (stage 4). The research included 22 patients ? from orthopaedic units. Patients were assessed on admission and every two days with Braden Scale until discharge. Patients admitted for three days or less, and anyone admitted with a pressure sore, was exempt from the survey. Patients divided into two groups. Experimental group and control group. Nursing interventions applied to experimental group. All data was collected by author. Of the 1 1 control group patients, developed pressure sores, Nearly all the sores were grades 1 to 2, using Shea as the classification system.