İstanbul'da beş yıldızlı otel işletmelerinde oda satış gelirlerinin artırılmasında online rezervasyon kanallarının etkisi
The effect of online reservation channels on increasing room sales revenues in five star hotels in Istanbul
- Tez No: 702027
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Turizm endüstrisinin en önemli gelir kaynaklarından biri olan konaklama işletmeleri, turistlerin geceleme, yeme içme ve eğlenme gibi ihtiyaçlarını karşılayan ağırlama tesisleridir. Konaklama işletmelerinin en önemli gelir kaynaklarından biri olan oda satısından elde edilen gelirlerdir. Globalleşen Dünya'da teknolojinin kullanımı günden güne artmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının hayatın tüm evrelerine girmesiyle bilgi ve iletişim sistemlerinin gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Otel işletmelerinin rezervasyon sistemleri, internet üzerinden çalışan otelin tanıtımını ve satışını yapan online rezervasyon kanallarının oluşmasına olanak sağlamıştır. Misafirler online rezervasyon kanallarının kullanılmasıyla gideceği bölgede yer alan otellerin internet üzerinde girdikleri bilgilere istinaden rezervasyon oluşturmaktadır. Online rezervasyon kanallarının stratejik yönetimi küresel rekabet ortamında oda satışı gelirlerinin artırılmasında önemli rol oynamaktadır. Yapılan alan araştırmasında nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile veri toplanmıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinin rezervasyon departmanı yöneticileri çalışmanın evrenini oluşturmuştur. Görüşme yönteminin soruları literatür araştırmasına dayandırılarak oluşturulacaktır. Görüşme yöntemi soruları NVivo nitel analiz programı aracılığıyla incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde otel işletmelerinin temel kavramlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde online rezervasyon kanalları ve yönetimi konusuna değinilmiştir. Son bölümde ise çalışmanın evrenini oluşturan rezervasyon departmanı yöneticileri ile yapılan görüşmelerde online rezervasyon kanallarının otel işletmesi üzerine etkileri ve önerileri sorulup, online rezervasyon kanalları üzerinden elde edilen satış gelirlerinin günden güne arttığı ve artmaya devam edeceği sonucuna varılmıştır. Online rezervasyon kanallarından elde edilen satış gelirlerinin artmasına yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hotel management, which are one of the most important sources of income of the tourism industry, are hospitality facilities that meet the needs of tourists such as overnight, eating and entertainment. One of the most important income sources of accommodation establishments is the income obtained from the sale of rooms. In the globalizing world, the use of technology is increasing day by day. With the development of technology and the use of the internet in all phases of life, it has made a great contribution to the development of information and communication systems. The reservation systems of the hotel businesses have enabled the creation of online reservation channels that promote and sell the hotel operating over the internet. By using online reservation channels, guests make reservations based on the information they enter on the internet of the hotels in the region they will visit. Strategic management of online reservation channels plays an important role in increasing room saleş revenues in a global competitive environment. In the field research, data were collected by semi-structured interview method, one of the qualitative research methods. Reservation department managers of five-star hotel businesses operating in Istanbul formed the universe of the study. The questions of the interview method will be formed based on the literature research. Interview method questions were examined through the NVivo qualitative analysis program. In the first part of the study, the basic concepts of hotel businesses are mentioned. In the second part, online reservation channels and management are mentioned. In the last part, the effects and suggestions of online reservation channels on the hotel management were asked in the interviews with the reservation department managers, who formed the universe of the study, and it was concluded that the sales revenues obtained through online reservation channels increased day by day and will continue to increase. Solution suggestions were presented to increase sales revenues from online reservation channels.