The China-AU economic relationship: A leverage for China's rise or an emergency exit to Africa's economic development? Case study of Cameroon and Gabon
Çin ve Afrika Birliği ekonomik ilişkileri: Çin'in yükselişine bir kaldıraç mı Afrika ekonomik gelişime bir fırsat mı? Kamerun ve Gabon vaka çalışması
  1. Tez No: 702069
  2. Yazar: FAROUKOU MINTOIBA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE CİVELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Afrika ülkelerinin çoğunun bağımsızlığını kazandığı 1960 yıllarından bu yana, kıta, nihai amacı küreselleşme sürecinin bir parçası olmak ve avantajlarından yararlanmak amacıyla pek çok işbirliği modeline dahil oldu. Ne yazık ki araştırmalar, Afrika'nın ortaklarıyla onlarca yıllık işbirliğinin verimli olamadığını ve kalkınma süreçlerinde onlara gerçekten yardımcı olmak yerine, bu işbirliği modellerinin ekonomilerine zarar verdiğini ve onları az gelişmişlik çemberinde sürdürdüğünü göstermektedir. Çin'in uluslararası alanda yazarların süper güç olarak nitelendirdiği şey olarak ortaya çıkmasıyla birlikte, Çin'in Afrika'nın eski ortaklarıyla aynı şeyle suçlanması nedeniyle, son yirmi yılda Afrika'nın bu süper güçle ilişkisi çeşitli şekillerde görülmüş ve yorumlanmıştır. Oysa ki, Çin-Afrika İşbirliğinin bazı kalıpları, Çin'in Afrika'da kötü bir etki olduğu fikrini reddederek başka bir teoriyi desteklediğini ortada görünmektedir. Aslında, bu tez, Afrika ile ilişkisini 2000 yılına kadar FOCAC aracılığıyla kurumsallaştırarak, Çin'in Afrika'ya stratejik bir kazan-kazan işbirliği fırsatı sunduğunu iddia etmektedir. Bununla birlikte, Gabon ve Kamerun örneğini inceleyerek, bu tezin bulguları, Çin ile stratejik olarak etkileşime giren Gabon gibi bazı ülkelerin işbirliğinden faydalanabilecekken, Kamerun gibi bazı ülkeler ise kendi iç faktörleri nedeniyle kendilerini Çin fırsatından yararlanamayacak duruma soktuğunu göstermektedir. Dahası, bu çalışma aynı zamanda ticaret gibi bazı faaliyetlerin insani gelişmeyi iyileştirmede çok önemli olduğunu bulurken, Çin'in DYY ve dış yardım gibi işbirliği araçlarının zararlı olduğunu da ortaya koymaktadır. Dolayısıyla, Western Consensus'un tek alternatif olarak görünmesi nedeniyle, Bu tez, Çin-Afrika işbirliğinden gerçekten faydalanmak isteyen Afrika ülkelerinin Çin ile ithalat odaklı ticaret yapmalarını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Since the 1960, years in which many of the African countries got their independence, the continent got involved in so many models of cooperation, in the ultimate aim of taking part of the globalization process and benefit from its advantage. Regrettably, studies suggest that decades of Africa's cooperation with its partners failed to be productive and rather than actually helping them in their development process, these models of cooperation have been harmed their economies and maintained them in the circle of underdevelopment. With the emergence of China in the international area as what authors have qualified as superpower, Africa's relationship with this latter has been seen and interpreted in various ways in the last two decades as China has been accused of the same thing as Africa's old partners. Yet, some patterns of the Sino-African Cooperation, while refuting the idea of China being a bad influence in Africa, seems to support another theory. In fact, this thesis argued that by institutionalising its relationship with Africa by 2000 through the FOCAC, China presented to Africa a strategic opportunity of a win-win cooperation. However, in studying the case of Gabon and Cameroon, the findings of this thesis suggest that while some countries like Gabon who strategically interact with China might benefit from the cooperation, some other countries like Cameroon because of their domestic factors, put themselves in a situation that does not allow them to fully take advantage of the China's opportunity. Moreover, the study also finds that while some activities like trade can be of a great deal in improving human development, China's cooperation tools like FDI and foreign aid are detrimental. Therefore, the study recommends African countries wishing to truly benefit from the Sino-African cooperation to trade with China by focusing on imports rather than exports, as trade is the only thing that appears to offer an alternative to the Western consensus.