Abay Kunanbayoğlu'nun dini ve ahlaki görüşleri
Abay Kunanbayoğlu's world of religion and thought
- Tez No: 702084
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EVKURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Abay Kunanbayoğlu Sovyetler dönemi Kazak toplumunun dini ve kültürel hayatında etkin bir role sahiptir. Bölgedeki İslam'ın reel durumu, Türk ve Rus kültürünün kesiştiği bir noktada durmaktadır. Bu nedenle Kazak toplumunun günümüz ilmi ve kültürel durumunu tespit edebilmek ve anlayabilmek için Abay'ın üstlendiği rolü bilmek gerekir. Çünkü Abay bir düşünür olarak Rus kültürüne de vakıf olan Müslüman bir kişiliktir. Onun eserlerinde bu geniş bakış açısının izleri açıkça görülmektedir. Abay Kunanbayoğlu'nun eserleri bağımsızlık öncesi dönemde ve bağımsızlıktan bu yana yirmi yıldan fazla bir süredir farklı yönleriyle incelenmiştir. Ancak araştırmamız bazı açılardan özgün ve bu nedenle de önemlidir. Bağımsızlıktan sonraki 10-15 yıl içinde, Arapça ve Farsça bilen İslam'ın Şeriat kanununu öğrenmiş uzmanların doğu dünya görüşüyle bağlantılı olarak Abay'ın eserlerini araştırmalarına olan talep yoğun bir şekilde arttı. O dönemde Abay'ın eserlerindeki dil konusu, Doğu dilleri edebiyatı ve büyük şahsiyetlerle olan bağlantısının ideolojik yönlerini belirlemek için yeni konular üzerine araştırma konusu olmaya başladı. Bununla birlikte Abay'ın eserlerindeki Kur'an ve Hadis metinleri, kısmen dini ve İslamî anlam taşıyan Arapça kelimeler ve ifadeler, Müslüman dünya görüşü bağlamında özel olarak analiz edilmemiştir. Bu bir ölçüde normaldi. Çünkü bu dönem ateizm propagandası yapan bir toplumdan, özgür düşünen ve dinsel kökenlerini keşfetme sürecine giren bir toplumsal yapılanmaya geçiliyordu. Başka bir deyişle, o sıralarda Abay eserlerinin doğru anlaşılmasına giden yol döşeniyor ve bilgi sahibi şahsiyetlerle sıradan vatandaşa kadar Abay'ın Müslüman dünyav görüşünün benimsenmesi için hazırlıklar yapılıyordu. Kazak toplumda son yıllarda din olgusu, toplumdaki en güncel konulardan biri haline geldi. Abay'ın eserleri farklı dinler ve mezhepler arasında farklı açılardan yorumlanmaya başladı. Deyim yerindeyse Abay, paylaşılamayan bir değer haline geldi. Kazak toplumunda boy gösteren farklı yaklaşımlar, Abay'ı kendileri için bir destek olarak yorumlama çabası içine girdiler. Abay'ın dünya görüşü ve dini görüşleri üzerine yapılan araştırmalar bile, milli değerlerimizi dini dünya tanımımıza yabancı dinlerle ilişkilendirerek yanlış temsil etme girişimine yol açtı. Tüm bu nedenlerle Abay'ın düşüncesinin ve dinsel inancının özgün ve doğru olarak ortaya konulması, kültürümüze yabancı inançlar doğrultusunda çarpıtılması girişimlerine dikkat çekilmesi büyük nem taşımaktadır. Bu sorun henüz tam olarak çözüm bulmuş değildir. Abay'ın dini anlayışını ve akidesini tüm gerçekliği ile açıklamak çok önemlidir. Bu konu araştırmamızın ana amaç ve hedeflerinden biridir. Tezimizin önemi Abay'ın düşünce ve inanç dünyasının doğru bir şekilde ortaya konulmasında yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abay Kunanbayoğlu has an active role in the religious and cultural life of the Kazakh society of the Soviet period. The real situation of Islam in the region stands at the intersection of Turkish and Russian culture. For this reason, it is necessary to know the role of Abay in order to determine and understand the current scientific and cultural situation of Kazakh society. Because, as a thinker, Abay is a Muslim personality who is also knowledgeable about Russian culture. The traces of this broad perspective are clearly seen in his works. Abay Kunanbayoğlu's works have been studied in different aspects in the pre-independence period and for more than twenty years since independence. However, our research is unique in some respects and therefore important. In the 10-15 years after independence, the demand for experts who had learned the Sharia law of Islam, who knew Arabic and Persian, to research Abay's works in connection with the eastern worldview, increased intensely. At that time, the language issue in Abay's works began to be the subject of research on new topics in order to determine the ideological aspects of Eastern languages literature and his connection with great personalities. However, the Qur'an and Hadith texts in Abay's works, as well as Arabic words and expressions with partially religious and Islamic meanings, have not been specifically analyzed in the context of the Muslim worldview. This was somewhat normal. B The phenomenon of religion in Kazakh society in recent years has become one of the most current issues in society. Abay's works began to be interpreted from different angles among different religions and sects. Abay, so to speak, has become a value that cannot be shared. Even research on Abay's worldview andvii religious views has led to an attempt to misrepresent our national values by associating religion with foreign religions in our definition of the world. For all these reasons, it is of great importance to draw attention to the attempts to distort Abay's thought and religious belief in an original and correct way, in line with beliefs alien to our culture. This problem has not yet been fully resolved. It is very important to explain Abay's religious understanding and creed in all its reality. This topic is one of the main aims and objectives of our research. The importance of our thesis lies in the correct presentation of Abay's world of thought and belief.