Yetişkin gruplar için halk oyunları uygulamalarını içeren yeni su egzersizi modelinin oluşturulması
Creation of a new water exercise model including folk dances practices for ADULT groups
  1. Tez No: 702083
  2. Yazar: GÖKÇE AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bale ve Dans, Spor, Ballet and Dance, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Tezimizin amacı, halk oyunlarının su egzersizi kapsamında sedanter yetişkin bireylere uygun olarak hazırlanmasıdır. Halk oyunlarının su egzersizi olarak kullanılabilmesi amacıyla zorluk ve güç değerlerinin hesaplanmasına yönelik çalışma yapılmıştır. Halk oyunları ile yaygın kullanılan su egzersizlerinin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Tez çalışmamız için bar, halay, horon, karşılama ve zeybek oyun türlerini içeren 15 halk oyunu figürü ile 20 su egzersizi belirlenmiştir. Araştırmamızdaki her halk oyunundan bir adım, bir temel oyun figürü alınmıştır. Zorluk ile güç değeri hesaplamalarında su egzersizleri ve halk oyunu figürleri tek tek analiz edilmiştir. Zorluk değerleri, artistik yüzmede kullanılan zorluk seviyesini belirleme yönteminin temel alınmasıyla hesaplanmıştır. Güç değerleri yapılan işe ve bu işin uygulanma süresine bakılarak harcanan gücün hesaplanmasıyla belirlenmiştir. Su egzersizleri ve halk oyunu figürlerinin zorluk değerleri ile güç değerleri arasındaki ilişki araştırılarak güç değerlerinin uygunluğu değerlendirilmiştir. Elde edilen ilişki katsayılarına göre hesaplanan güç değerlerinin zorluk değerlerine uygun olduğu bulunmuştur. Çıkan anlamlı ilişkilerden hareketle yapılan regresyon analizleriyle güç değerlerinin, zorluk değerlerinden tahmin edilmesinin mümkün olabileceği görülmüştür. Yaygın kullanılan su egzersizleri ve halk oyunu figürlerinin zorluk ile güç değerleri farklı antrenman yoğunluklarına uygun olarak seçilmek üzere 3 seviyeye ayrılmıştır. Adım ve temel oyun figürleri ile yaygın kullanılan su egzersizlerinin benzerlik göstermesi nedeniyle antrenman programlarında aynı amaçla kullanılabileceği anlaşılmıştır (p>0,05). Zorluk ve güç değerlerinin ikisinde en düşük seviyenin Ali Paşa ve Satıoğlu Zeybeği adım ile Başbar, Düz Halay ve Hoşbilezik temel oyun figürlerinde olduğu görülmüştür. Özellikle bu figürlerin adaptasyon dönemi antrenmanlarında kullanılabileceği söylenebilir. Yüksek zorluk değerleri nedeniyle Akçaabat, Ferace Zeybeği ve Tamzara temel oyun figürlerinin daha ileriki dönemlerde kullanılabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis is to prepare folk dances within the scope of water exercise in accordance with sedentary adults. In order to use folk dances as water exercises, a study was conducted to calculate the difficulty and power values. It is aimed to compare folk dances and commonly used water exercises. For our thesis, 15 folk dance figures including bar, halay, horon, welcome and zeybek dances and 20 water exercises were determined. In our research, one step, one basic game figure was taken from each folk dance. Water exercises and folk dance figures were analyzed one by one to calculate the difficulty and power value. Difficulty values are calculated based on the method of determining the difficulty level used in artistic swimming. Power values were determined by calculating the power consumed by looking at the work done and the application time of this work. The relationship between the difficulty and power values of water exercises and folk dance figures was researched. In this way, the suitability of the power values was evaluated. It was found that the power values calculated according to the obtained correlation coefficients were suitable for the difficulty values. It has been seen that it is possible to estimate the power values from the difficulty values with the regression analyzes made. Difficulty and power values of commonly used water exercises and folk dance figures are divided into 3 levels to be selected in accordance with different training intensities. Since step and basic game figures and commonly used water exercises are similar, it may be possible to use them in training programs for the same purpose (p>0,05). It has been observed that the lowest level in both of the difficulty and power values is in the step figures of Ali Paşa and Satıoğlu Zeybeği, and basic dance figures of Başbar, Düz Halay and Hoşbilezik. It can be said that especially these figures can be used in adaptation period training. It can be suggested that the main game figures of Akçaabat, Ferace Zeybeği and Tamzara could be used in later periods due to their high difficulty values.