Peyronie hastalığı'nın greft ile cerrahi tedavisinde kullanılan greftlerin kısa ve uzun dönem seksüel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of short- and LONG-TERM sexual results of grafts used in the surgical treatment of peyronie's disease grafting procedures
  1. Tez No: 702089
  2. Yazar: TÜRKER SOYDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KAYIGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Çalışmamızda Peyronie Hastalığı'nın greft ile cerrahi tedavisinde otolog venöz greft, domuz perikard ekstraselüler matrix grefti, domuz intestinal submukozal esktraselüler kollajen matrix grefti ve sığır perikard ekstraselüler matriks greftin kullanımının kısa ve uzun dönem seksüel sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ekim 2014–Şubat 2020 tarihleri arasında penil kurvatür nedeniyle üroloji polikliniğine başvuran, Peyronie Hastalığı izlenen 40 dereceden fazla penil kurvatür bulunan ve/veya kompleks penil deformitesi (kum saati deformitesi, menteşe etkisi, penetrasyonu engelleyecek ventral kurvatür) bulunan, eşlik eden erektil disfonksiyon şikayeti bulunmayan, yapılan kavernözometri ve penil renkli doppler ultrasonografi tetkiklerinde arteryel ya da venöz yetmezlik bulunmaksızın Peyronie plağı izlenmesi nedeniyle Peyronie Hastalığı'nın greft ile cerrahi tedavisi uygulanan hastaların retrospektif olarak değerlendirilerek, kullanılan greft materyallerine göre postoperatif sonuçların karşılaştırılması planlanmıştır. Hastalar uygulanan greft materyaline göre: otolog venöz greft, domuz perikard ekstraselüler matriks grefti, domuz intestinal submukozal ekstraselüler kollajen grefti ve sığır perikard ekstraselüler maktriks grefti olarak gruplandırıldı. Elde edilen gruplar preop komorbid hastalıkların cerrahi başarıya etkisi, operasyon süresi, postop kısa ve uzun dönem İİEF-5 skorları; ve postop kurvatür gelişmesi, yara yeri enfeksiyonu, hematom, insizyon kontraktürü, kavernöz kaçak, balonlaşma, kasık bölgesinde hipoestezi gelişmesi, ağrılı plikasyon sütürü, palpabl sütür, his kaybı ve penil uzunluk kaybı açısından karşılaştırılarak greft materyallerinin sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi planlandı. Bulgular: Kliniğimizde Ekim 2014 - Şubat 2020 tarihleri arasında Peyronie Hastalığı' nın greft ile cerrahi tedavisi uygulanan 155 hasta saptandı. Gruplar arası dağılımına bakıldığında otolog venöz greft uygulanan 36, domuz perikard ekstraselüler matrix grefti uygulanan 40, domuz intestinal submukozal ekstraselüler kollajen matrix grefti uygulanan 36 ve sığır perikard ekstraselüler matriks greft uygulanan 43 hasta olduğu değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to compare the short and long term sexual results of the use of autologous venous graft, porcine pericardial extracellular matrix graft, porcine intestinal submucosal extracellular collagen matrix graft and bovine pericardial extracellular matrix graft in the surgical treatment of Peyronie's Disease. Materials and Methods: In our study, a complaint of concomitant erectile dysfunction with penile curvature greater than 40 degrees and/or complex penile deformity (hourglass deformity, hinge effect, ventral curvature to prevent penetration) was admitted to the urology outpatient clinic due to penile curvature between October 2014 and February 2020. In this study, it was planned to retrospectively evaluate the patients who underwent surgical treatment of Peyronie's Disease with a graft due to the presence of Peyronie's plaque without arterial or venous insufficiency in the cavernosometry and penile color Doppler ultrasonography examinations, and to compare the postoperative results according to the graft materials used. The patients were grouped according to the graft material applied: autologous venous graft, porcine pericardial extracellular matrix graft, porcine intestinal submucosal extracellular collagen graft, and bovine pericardial extracellular matrix graft. The obtained groups were determined by the effects of preoperative comorbid diseases on surgical success, operation time, postoperative short and long term IIEF-5 scores; It was planned to retrospectively evaluate the results of the graft materials by comparing them in terms of development of postoperative curvature, wound infection, hematoma, incision contracture, cavernous leak, ballooning, hypoesthesia in the inguinal region, painful plication suture, palpable suture, loss of sensation and penile length loss. Results: In our clinic, 155 patients who underwent surgical treatment of Peyronie's Disease with graft between October 2014 and February 2020 were detected. Considering the distribution between the groups, it was evaluated that there were 36 patients with autologous venous grafts, 40 with porcine pericardial extracellular matrix graft, 36 with porcine intestinal submucosal extracellular collagen matrix graft, and 43 with bovine pericardial extracellular matrix graft.