Neoliberal politikalar ekseninde toplumun yeniden inşasında başvurulan gelenek kurgusuna bir örnek olarak Türkiye'de halk müziği algısı ve değişimi
Perception of folk music and its change reflecting the idea of tradition as a tool for reconstructing the public in Turkey under neoliberal politics
  1. Tez No: 702094
  2. Yazar: ÖZGÜR KİREZ
  3. Danışmanlar: PROF. EROL PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Birçok araştırmanın odağında yer alan, Osmanlı Dönemi'nde başlayan Modernleşme ve Batılılaşma hamleleri; bunların Cumhuriyet Dönemi'nde pekişmeleri-Kemalist vurgularıyla-halkçı ve devletçi politikalar; 2. Dünya Savaşı ekseninde yaşanan dönüşüm ve İki Kutuplu Dünya Düzenine eklemlenme çabaları; 60'lı yıllardan itibaren tüm dünyanın deneyimlediği özgürlükçü hareketlere koşut devinimler ve ülkede yaşanan siyasî gerilimlerin gölgesindeki oluşumlar; 1980 darbesi, ve hemen ardından gelen muhafazakâr-liberal iklim ve bunun bir uzantısı olarak okunabilecek, son 20-30 yıla bakıldığında, Türkiye'de de hâkim olan neo-liberalist ekonomi anlayışı ve bu anlayışın getirdikleriyle birlikte muhafazakârlaşan ve/veya muhafazakârlaştırılan toplumun geçirdiği sosyo-kültürel değişim/dönüşümler, bu çalışmanın odağında yer almaktadır. Anılan tüm bu değişim süreci içerisinde, kültürel alana dair üretilen politikalar da, hiç şüphesiz sanat yaşamını etkilemiştir. Bu çalışmanın odağında, anılan çerçevede, Türkiye'de halk müziğine bakışın dönüşüm süreçleri yer almaktadır. Bu dönüşüm toplumsal, ekonomik, siyasî, … sayısız etmen tarafından tetiklenen ve bunlara koşut paradigma değişimlerini yansıtan bir süreklilik göstermekte; bu özelliğiyle de ülkede şekillenen toplumsal bilinç kadar bilinç altına da ayna tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The issues which are at the center of many studies such as Modernization and Westernization movements started in the Ottoman Period; as the developments of these movements in the Republican Period-with their Kemalist emphasis-popular and statist policies; the transformation in the axis of the World War II and the articulation efforts with the bipolar World order; social and political movements parallel to the libertarian movements experienced by the whole world since the 60s and formations in the shadow of the political tensions in the country; the 1980 coup and consecutive conservative-liberal climate and the dominant neo-liberal understanding of economy, which can be read as an extension of the last 20-30 years, and the socio-cultural changes/transformations in the society which is made conservative and/or has been conservative with what this understanding brought are at the center of this study to understand the art policy of Turkey. In all the process of change, policies produced in the cultural field have undoubtedly affected the art life. The focus of this study, in the aforementioned framework, is the transformation processes of the view of“folk music in Turkey”. This transformation shows a continuity which is triggered by numerous social, economic, political and similar factors and reflects parallel paradigm shifts. Within this feature, this study reflects the subconscious as well as the social consciousness shaped in the country.