Hastalığın iş ilişkisine etkisi
The effect of illness on the employment relationship
  1. Tez No: 702101
  2. Yazar: CUMA ARİF DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Tıbbi anlamda hastalık, beden veya zihinde meydana gelen anormal bir durum olarak kabul edilmektedir. Tıbbi anlamda hastalığın iş hukuku anlamında hastalık olabilmesi için, işçinin iş görme edimini etkilemesi, iş görme edimini engellemesi gerekmektedir. İş hukuku anlamında hastalıkta, hastalık sonucunda iş göremezlik meydana gelmektedir. Hastalığın iş ilişkisi ve iş sözleşmesine etkisi, sonuçları itibari ile önem arz etmektedir. Hastalık, işçinin işe alınmasını, iş sözleşmesinin devamını ve iş sözleşmesinin feshini etkilemektedir. Hastalık, iş görüşmelerinde işçi işveren ilişkisini etkilemektedir. İşçinin iş görme edimini bizzat yerine getirmesini engelleyen bir hastalığını gizlemesi veya işveren tarafından kendisine sorulduğu halde gerçeğe aykırı beyanda bulunması halinde işini kaybetmesi söz konusu olabilecektir. İş sözleşmesinin devamında işçi, hastalık nedeniyle iş görme edimini yerine getirememektedir. Hastalık halinde iş sözleşmesinde askı hali oluşmakta, buna bağlı olarak kıdem, ihbar tazminatı ile yıllık izne esas hizmet süresine, ücrete ve ek sosyal haklara etkisi bulunmaktadır. Hastalık, iş sözleşmesinin feshinde işçi ve işveren açısından belirli şartların oluşmasına bağlı olarak haklı neden (İş K. m. 24/I ve m. 25/I kapsamında) oluşturmaktadır. Aynı şekilde iş sözleşmesinin feshinde geçerli neden (İş K. m. 18 kapsamında) de olabilmektedir. Çalışmamızda hastalık kavramı, hastalığın iş sözleşmesinin kurulmasına, devamına ve sona ermesine olan etkileri incelenmiştir. Öğreti görüşleri ve Yargıtay uygulamasına olabildiğince yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The term of illness in medical defines the abnormal condition that occurs in the body or mind. However ilness is considered to exist in labor law in case of it saffects and prevents the fulfillment of the duty of employment. The concept of illness in labor law is important in terms of its effects on the employment relationship and employment contract. In addition to the employment of the employee, it also has an effect during the term of the employment contract and on the termination of the employment contract. İlness also affects the relationship between employee and employment during the employment interviewing process. In case of the employment hides an illness that prevents the fulfillment of the duty of employment in person, or makes a false statement to employer's questions, it may result in the termination of the employment contract by the employer. Ilness prevents the fulfillment of the duty of employment during the term of the employment contract and has an effect on suspension period, severance and notice pay and service period taken as basis in calculating annual leave, wages and additional social rights. The illness constitutes a just cause for the termination of the employment contract under certain conditions (within the scope of Turkish Labour Law 24/I and 25/I) for the employee and the employer. Likewise, it can also constitute a good cause for the termination of the employment contract. In our study, the concept of illness, its effects on the establishment, continuation and termination of the employment contract were examined. In this context, the doctrine and established practice of the Supreme Court was included as much as possible.