النماذج القيادية في القرآن الكريم إيجاباً وسلباً من البشر وغيرهم-دراسة موضوعية
Kur'an-ı Kerim'de insandan ve insan dışı varlıklardan olumlu ve olumsuz liderlik örnekleri-konulu çalışma / Positively and ،leaders models in the Holy Quran from humans and others - an ،negatively objective study
- Tez No: 702102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
“Kur'an-I Kerim'de İnsandan Ve İnsan Dışı Varlıklardan Olumlu Ve Olumsuz Liderlik Örnekleri-Konulu Çalışma”adlı çalışmamız، Kuran-i kerimde zikredilen en önemli liderlerin sıfat ve fillerinden istifade edilebilecek fayda ve ibretler kaleme alınmıştır. Nitekim bu kıssalar tarih boyunca gerçek olayları anlatmaktadır. Bu örnekler şekilleri açısından çeşitlere ayrılmıştır. Çalışmada üç çeşit liderler hakkında bilgi aktarmaktadır. Birincisi، salih liderler; peygamberler ve salih adamları kapsıyor. İkincisi، kötü liderler; Kuranda zikredilen kafir ve münafıkların duruşları. Üçüncüsü ise، Kuranda zikredilen liderlik duruşlara sahip olan hayvanlardır. Bunlardan ders ve ibretler çıkarabiliriz. Yazar، bu çalışmada yukarıda beyan edildiği üzere üç bölüme ayırmıştır: Liderlik ve yetenekleri sahasında kendilerinden istifade ve ibret alına bilecek kötü şahsiyetler üzerinde analiz yapan ilk çalışma olarak diyebiliriz. Nitekim“Hikmetli söz müminin yitiğidir، Mümün yitiğini nerede bulursa onu kendisine mal etsin”. Hikmetin gereği olan hakkı hak bilip amel etmeyi، batıl batıl bilip onu terk etmesidir. Bu çalışma aslında liderlerin sıfatlarını ve fillerini analiz eden kuran tefsirleri ile liderliğin sanat ve üslup yetenekleri ele alan modern kitaplar arasında mukarene etmektedir. Bu anlamda modern çalışmaları göz önünde bulundurularak liderlerin şahsiyetlerinden çıkarılabilecek en iyi yetenekleri ortaya koymaya çalışıldı. Sonuç olarak yazar، kurani kerimde liderlerin sıfat ve filleri kıssa niteliğinde alan kuran kerim çeşitli liderlik dersleri çıkarabiliriz. Bu şahsiyetlerin arasında en önde gelen ve en yücesi olarak kabul edilen Hz. Peygamber (s.a.) üzerinde daha derin ve kapsamlı bir çalışma yapılarak dersler çıkarabilir.
Özet (Çeviri)
Thesis (Leaders Models In The Holy Quran، Positively And Negatively، From Humans And Others - An Objective Study) is for teaching that is most important models that can be used with maximus benefits and from their characters and actions they have formed real events throughout history and these models varied in types and forms.so the research deals with these types leaders models the first model is good like the proph the righteous the second model is bad represented disbelief who and his positions the third model is the animals who mentioned in holy Quran who had leader his positions from which we can drive the lessons. The researcher divided the research in three basic patterns in teaching، this study is considered the first that deals with the actions and characteristics of bad characters by studying and analyzing to extract what could be lessons and lessons that can be used in the field of leadership and its skills. The bad to avoid it. The thesis relied on a comparison between what is in the Qur'anic interpretations in describing these personalities، analyzing them، and stating their actions and qualities، and between modern books that talk about leadership skills، arts and methods، and a statement of leadership skills that can be extracted from those personalities according to the latest administrative studies in leadership. The researcher concluded that the Qur'anic stories are full of leading figures from which many leadership lessons can be drawn and from their actions and attributes. And the Prophet Muhammad، may God bless him and grant him peace، was the greatest of those leadership figures that could be studied in more depth and from which management and leadership lessons were drawn.