Otizmli çocukların annelerinde ebeveyn rolüne ilişkin kendilik algısı, sosyal destek ve depresif belirtiler
Self perception of parental role, social support and depressive symptoms in mothers of children with autism
- Tez No: 702120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Otizmli çocuk annelerinde ebeveyn rolüne ilişkin kendilik algısı, algılanan sosyal destek ve depresif belirtirler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan araştırmanın örneklemini, İstanbul ilinde bulunan beş özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde eğitim gören otizmli çocukların anneleri oluşturmuştur (n=102). Araştırma verileri, Katılımcı Bilgi Formu, Ebeveyn Rolüne İlişkin Kendilik Algısı Ölçeği (ERKA), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Beck Depresyon Envanteri (BDE) kullanılarak toplanmış, tanımlayıcı istatistik analizler, Shapiro Wilk-W, Kolmogorov Smirnov, Mann-Whitney U, Kruskall Wallis testleri ve Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Annelerin ERKA ölçeği alt boyutlarından en düşük puanı rol dengeleme alt boyutundan aldığı; BDE kesme noktasına göre annelerin %46'sının 17'nin üstünde puan aldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the relationship between self-perception of parental role, perceived social support and depressive symptoms in mothers of children with autism. Materials and Method:The sample of the descriptive and relationship-seeking study consisted of mothers of children with autism who were educated in five special education and rehabilitation centers in Istanbul (n=102). Research data were collected using the Participant Information Form, Parent Role-Related Self-Perception Scale (ERCA), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), and Beck Depression Inventory (BDI), descriptive statistical analyses, Shapiro Wilk-W, Kolmogorov Smirnov, Mann- Evaluated by Whitney U, Kruskall Wallis tests and Spearman correlation analysis. Results: It was found that the mothers got the lowest score from the ERKA scale sub-dimensions, the role balancing sub-dimension; According to the BDI cut-off point, it was determined that 46% of the mothers scored above 17.