Denetimde hilenin tespiti, dijitalleşmenin önemi ve bir araştırma
Detection of fraud in audit, importance of digitalization and a research
  1. Tez No: 702130
  2. Yazar: YAREN YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ALTUĞ BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Küresel anlamda yaşanan birçok şirket skandalları (örneğin; Enron) denetimde bir beklenti açığı yaratmıştır. Bu beklenti hatalı ve hileli raporlamanın tespiti ve giderilmesi yönündedir. Denetim sektörü de bu beklenti açığını gidermek ve hileyi tespit etmek için birçok yöntem uygulamaktadır. Ancak dijitalleşmenin de etkisi ile bu yöntemler zamanla birden fazla teknolojileri ya da bilgisayar destekli araçları içerisine alan bir hale bürünmüştür. Denetimde dijitalleşme denetimin kalitesini artıran bir unsur olarak belirtilmekle birlikte denetçi mesleğini yok etme ihtimali ile de gündemdedir. Ancak hile ve hatanın tespitinde denetçinin mesleki tecrübesinin gerekliliği, sadece dijital bir sürecin söz konusu olamayacağını göstermektedir. Bununla birlikte özellikle COVID-19 ile dijitalleşmenin birçok firmayı etkilemesi ve ortaya çok büyük dijital bir verinin çıkması da denetçinin tek başına bu büyük veride hile ve hata tespitini zorlaştırmaktadır. Bu durumda hem denetçinin hem de dijitalleşmenin olduğu hibrit bir süreç bu çalışmada literatüre taraması ile muhasebe hilelerinde kullanılan yeni teknolojiler ve bulut teknolojisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many global corporate scandals (for example, Enron) have created an expectation gap in the audit. This expectation is for the detection and elimination of erroneous and fraudulent reporting. The audit sector also applies many methods to eliminate this expectation gap and detect fraud. However, with the effect of digitalization, these methods have become more than one technology or computer-assisted tools over time. Although digitalization in auditing is stated as a factor that increases the quality of auditing, it is also on the agenda with the destruction of the auditor profession. However, the necessity of the professional experience of the auditor in detecting fraud and error shows that a digital process cannot be the case. However, the fact that digitalization affects many companies, especially with COVID-19, and the emergence of a very large digital data makes it difficult for the auditor to detect fraud and error in this big data alone. In this case, a hybrid process involving both the auditor and digitalization, in this study, new technologies used in accounting fraud and cloud technology are examined by reviewing the literature.