5-9 yaş arası çocuklarda süt azı dişlerde konvansiyonel yöntem ile kemomekanik çürük temizleme yönteminin çocukların kaygı düzeyleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of conventional method and chemomechanical caries removal method on children's anxiety levels in primary molars in children aged 5-9
- Tez No: 702131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SERTAÇ PEKER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu klinik çalışmanın amacı en son piyasaya sürülen kemomekanik çürük temizleme ajanlarından, papain bazlı bir jel olan Brix 3000® kullanılarak uygulanan çürük uzaklaştırma yöntemi ile konvansiyonel çürük temizleme yöntemlerinin çocuk hastanın kooperasyonu üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Yaşları 5 ile 9 arasında olan, 20 sağlıklı çocuk çalışmamıza dahil edilmiş olup, 40 adet dentin çürüğü bulunan simetrik süt azı dişleri seçilmiştir. Radyolojik incelemede seçilen dişlerin çürük derinliği standardize edilmiş olup pulpal enflamasyon bulgusuna rastlanmayan dişler seçilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların ilk olarak kaygı düzeyi Yüz şekli skalası (FIS) kullanılarak tespit edilmiştir. 20 adet dişte Brix 3000® (Brix S.R.L., Argentina), 20 adet dişte konvansiyonel çürük temizleme yöntemiyle çürük uzaklaştırılmıştır. Her bir çürük uzaklaştırma işleminin ardından Wong-Baker ağrı derecelendirme ölçeği kullanılarak hastaların ağrı düzeyleri belirlenmiştir. Hastalardan ölçekteki yüzlerden prosedür sırasında hissettiklerini en iyi anlatan yüzü seçmeleri istenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılmıştır. Bulgular: Çürük temizleme prosedürleri sonrası alınan WBF skorları istatistiksel olarak değerlendirildiğinde kemomekanik yöntem grubunda ağrı skorlarının konvansiyonel yöntem grubundan %59.7 oranında daha düşük olduğu saptanmış ve bu ilişki istatistiksel olarak anlamlıdır (p:0.005). Sonuçlar: Kemomekanik çürük uzaklaştırma yöntemleri, geleneksel yöntemlere başarılı bir alternatif olduğu, kooperasyonun sağlanamadığı çocuk hastalarda bu avantajından yararlanabileceği gösterilmiştir. Ayrıca pandemi dönemlerinde aerosol oluşturmadan çalışma olanağı sağlaması da önemli bir diğer avantajıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to compare the effects of caries removal method applied using Brix 3000® (Brix S.R.L., Argentina), a papain-based gel, one of the most recently released chemomechanical caries removal agents, and conventional caries removal methods on the cooperation of pediatric patients. Material Method: Twenty children aged between 5–9 years participated in the trial, and forty primary maxillary molars with dentine cavitated carious lesions were selected symmetrical. Digital x-rays were utilized in the standardizing depth of caries and the teeth without pulpal inflammation signs were selected. Facial image scale (FIS) was used to determine the patients' level of anxiety. Two symmetrical teeth in each patient; one with Brix 3000®, one with the conventional caries removal method; cavities prepared in forty teeth. Wong-Baker pain rating scale was used in this trial to determine the level of pain after cavity preparation with each method. The patients choose one of the scale's faces that best described how they felt through the procedure that they underwent. For the results of our study, IBM SPSS Statistics 22 program was used for statistical analysis. Results: When the WBF scores obtained after caries removal procedures were evaluated statistically, it was determined that the pain scores in the chemomechanical method group were 59.7% lower than the conventional method group, and this relationship was statistically significant (p:0.005). Conclusion: Chemomechanical caries removal methods are an alternative to traditional methods, especially in anxious pediatric patients. Another advantage of that systems is that because this technique produces no aerosols its very appropiate for pandemic periods.