Annelerin, anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of mothers knowledge, attitudes and behaviors about breast milk and breastfeeding
  1. Tez No: 702137
  2. Yazar: DERYA EZGİ ŞENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN GAMSIZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmada 2 yaş altı çocuğu olan annelerin anne sütü ve emzirme konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının araştırılması, anne sütüyle beslenme süresine etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı tipteki bu araştırma; 1 Şubat 2021 ile 31 Ağustos 2021 tarihleri arasında, Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde Çocuk Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran 2 yaş altı çocuğu olan annelere yüzyüze görüşme ile anket tekniği uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Anket formu annelerin sosyodemografik ve bebeğin beslenme durumu ile ilgili tamamlayıcı 25 sorudan oluşmuştur ve 17 maddeden oluşan Iowa Beslenme Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 0-2 yaş çocuğu olan 238 anne dahil edildi. Kişilerin büyük çoğunluğu evliydi (%98,3). Annelerin yaş ortalaması 29,2±5,6, IOWA ölçek puan ortalaması 62,2±7 olarak saptandı. Annelerin %77,3'ünün (n=184) emzirmeye devam etmekte olduğu, %37,8'inin (n=90) emzirme ve bebek eğitimi ile ilgili eğitim aldığı, %67,2'sinin (n=90) sezeryan ile doğum yaptığı, %71,4'ünün(n=90) gebeliğinin planlı olduğu, %20,6'sının (n=90) aktif olarak çalıştığı saptanmıştır. Emzirme ve bebek eğitiminin %75,6'sının (n=68) ebe-hemşireden alındığı ve 0-2 yaş grubu bebeklerin %38,2'sinin sadece anne sütü %20,2'sinin anne sütü ve mama ile beslendiği saptanmıştır. Çalışmamızda %38,7 (n=92) oranında anne sütünü artırmak için takviye edici gıda ya da ek yöntem kullanıldığı saptanmıştır. Sonuç: Sağlıklı bir toplum oluşmasının ilk şartı sağlıklı nesillerin yetişmesidir. Bunun mümkün olması için hayata anne sütü ile başlanmalıdır. Çalışmamızda sadece anne sütüyle beslenme oranı düşük saptanmıştır ve emzirme, bebek bakım eğitimi alma oranı ortalamanın çok altındadır. Örneklemimizin Bebek Beslenme Tutum Ölçek (IOWA) puan ortalamısı diğer çalışmalarla kıyaslandığında orta düzeydedir. Emzirme oranlarını artırmak, yanlış uygulamaların azalması için antenatal ve postnatal eğitimlere önem verilmeli, eğitimlerin içeriği annenin sorunlarına yönelik olmalı ve bir devlet politakası olarak emzirme desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to investigate the knowledge, attitudes and behaviors of mothers having children under the age of 2 towards breast milk and breastfeeding, and to determine the factors affecting the duration of breastfeeding. Materials and Methods: This cross-sectional descriptive study was carried out by applying a questionnaire through face-to-face interview to mothers having children under the age of 2 who applied to the Pediatrics outpatient clinic at Düzce University Research and Application Hospital between February 1, 2021 and August 31, 2021. Questionnaire form and Iowa Nutritional Attitude Scale was applied to mothers. The questionnaire form consisted of 25 complementary questions about mothers' sociodemographic characteristics and infants' nutritional status. Results: 238 mothers having children aged 0-2 were included in the study. Majority of the people were married (98.3%). The mean age of the mothers was 29.2±5.6 years, and the mean IOWA scale score was 62.2±7 points. Among all participants, 77.3% (n=184) were continued to breastfeed, 37.8% (n=90) received training on breastfeeding and infant education, 67.2% (n=90) had a cesarean section. It was determined that 71.4% (n=90) had a planned pregnancy, 20.6% (n=90) were actively working. It was determined that 75.6% (n=68) of breastfeeding and infant education was received from midwife-nurse, 38.2% of 0-2 age group infants were fed only with breast milk and 20.2% with breast milk and formula. In our study, it was determined that food supplements or supplementary methods were used to increase breast milk at a rate of 38.7% (n=92). Conclusion: The first condition for building a healthy society is to raise healthy generations. Life must be started with breast milk for this to be possible. In our study, the rate of exclusive breastfeeding was found to be low, and the rate of breastfeeding and infant care training was far below the average. The Infant Feeding Attitude Scale (IOWA) mean score of our sample is moderate when compared to other studies. Importance should be given towards antenatal and postnatal education in order to increase breastfeeding rates and reduce misapplications. Contents of the education should be aimed towards the problems of mothers and breastfeeding should be supported as a state policy.