Etik iklimin, yenilikçi iş davranışı, işten ayrılma niyeti ve iş performansı ile ilişkisinde iş yükü ve özdeşleşmenin rolü
The role of workload perception and organizational identification in the relation between ethical climate, innovative work behavior, intention to leave and job performance
- Tez No: 702172
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERDA ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez çalışmasında, etik iklimin, yenilikçi iş davranışı, işten ayrılma niyeti ve iş performansı üzerinde yarattığı etki ve bu etkide çalışanların iş yükü ve örgütle özdeşleşmelerinin rolünün belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, geçerliliği ve güvenilirliği yapılmış ölçekler kullanılarak sağlık çalışanlarından elde edilen veriler, SPSS ve AMOS programları ile analiz edilmiştir. Araştırma neticesinde, çalışanların ortak etik iklim algısına sahip olduğu ve bu algının tutum (işten ayrılma niyeti ve iş performansı) ve davranışı (yenilikçi iş davranışı) etkilediği, çalışan iş yükü algısının sadece etik iklim algısı ile iş performansı arasındaki ilişkiyi düzenlediği, çalışan etik iklim algısının; çalışan tutum ve davranışları üzerinde oluşturduğu etkinin bir kısmının örgütsel özdeşleşme ile sağlandığı, ayrıca; işten ayrılma niyetinin iş performansı ve yenilikçi iş davranışı üzerinde etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Örgütler performanslarına katkı sağlayan tutum ve davranışları artırma, kendilerine mali açıdan yük oluşturanları azaltma yönünde gayret sarfetmektedir. Bu çerçevede, araştırma bulgularının fayda ve yönlendirme sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the effect of ethical climate on innovative work behavior, intention to leave and job performance, and the role of employees' workload and identification with the organization in this effect. In this context, data obtained from healthcare professionals using valid and reliable scales were analyzed with SPSS and AMOS programs. As a result of the research, it was found that employees have a common perception of ethical climate and this perception affects attitude (intention to leave and job performance) and behavior (innovative work behavior), employee workload perception only regulates the relationship between ethical climate perception and job performance. It has been determined that some of its effect on employee attitudes and behaviors is achieved by organizational identification. And also employee intention to leave affects job performance and innovative work behavior. Organizations strive to increase attitudes and behaviors that contribute to organizational performance and reduce that create financial burdens. In this framework, it is predicted that the research findings will provide benefits and guidance.