Yapay zekanın; Savunma, istihbarat ve insan hakları bağlamında incelenmesi
Examination of artificial intelligence in defense, intelligence and human rights
  1. Tez No: 702182
  2. Yazar: EMİNE GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. SUAT SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde teknolojinin tarihsel gelişimi ele alınarak teknoloji ve insan arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapay zekanın yeni bir alan oluşundan dolayı çalışmanın ikinci bölümünde yapay zekanın ne olduğu üzerinde durulmuş ve felsefi tartışması yapılmış ve yapay zekanın etkilediği alanlar üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise yapay zekanın insan hakları üzerindeki etkisi tartışılmış ve uluslar arası hukukta oluşan yeni çerçeve ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, the historical development of technology is discussed. The relationship between technology and human has been tried to be revealed. Artificial intelligence is a new field of study. So, in the second part of the study, artificial intelligence is defined. The philosophical discussion of artificial intelligence has been made and the areas that it affects have been emphasized. In the last part,the effects of artificial intelligence on human rights is discussedç The new framework in international law has been put forward.