Sanal gerçeklik ile izletilen farklı görüntülerin flebotomi işlemi sırasında algılanan ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of different images watched wiht virtual reality on perception of pain and anxiety during flebotomy
  1. Tez No: 702201
  2. Yazar: DİLEK KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR DİKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu araştırma, gönüllü kan bağışçılarında flebotomi işlemine bağlı gelişen ağrı ve anksiyete üzerine sanal gerçeklik yoluyla izletilen farklı görüntülerin etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. GEREÇ YÖNTEM: Araştırma, Türk Kızılayı Zonguldak Kan Merkezi Müdürlüğü'ne bağlı birimlerde Haziran 2019-Aralık 2019 tarihleri arasında randomize kontrollü, tek kör, deneysel desende yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini araştırma sınırlılıklarına uyan, her bir çalışma grubunda 40'ar olmak üzere toplam 120 sağlıklı birey oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği”ve“Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri”kullanılmıştır. Araştırmaya dahil edilen bireyler, blok randomizasyon yöntemi ile müdahale, plasebo ve kontrol gruplarına atanmıştır. Flebotomi işlemi esnasında sanal gerçeklik yolu ile müdahale grubuna soğuk ortam görüntüsü, plasebo grubuna sıcak ortam görüntüsü izletilirken kontrol grubuna standart uygulama yapılmıştır. BULGULAR: Flebotomi işlemi sonrasında bireylerin ağrı puan ortalaması müdahale grubunda 0.85±0.44, plasebo grubunda 2.35±0.55, kontrol grubunda 5.20±0.74 olarak, bireylerin anksiyete puan ortalaması müdahale grubunda 28.42±7.24, plasebo grubunda 29.22±5.93, kontrol grubunda 40.22±11.98 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study was carried out with the aim of investigating effect of different images, which are monitored through virtual reality in volunteer blood donors on pain and anxiety associated with phlebotomy. MATERIALS AND METHOD: The study was contucted in randomly controlled, single-blind, experimental design between June 2019 and December 2019 in units affiliated to the Turkish Red Crescent Zonguldak Blood Center Directorate. The research was conducted between June 2019 and December 2019 in units affiliated with the Türk Kızılayı Zonguldak Blood Center Directorate. The sample of the study consists of 120 healthy individuals, each divided into groups of 40 members and with research limitations. The data were collected“Introductory Features Form”,“Visual Analog Scale”and“State and Trait Anxiety Inventory”were used. The individuals included in the study were assigned to the intervention, placebo and control groups by block randomization method. During the phlebotomy procedure, while intervention group were viewing cold environment image, placebo group were viewed hot environment image by virtual reality but control group was made standard application. FINDINGS: The mean pain score of the individuals in the intervention group was 0.85±0.44, in the placebo group was 2.35±0.55, in the control group was 5.20±0.74, the anxiety point average of the individuals was 28.42 ±7.24 in the intervention group, 29.22±5.93 in the placebo group, 40.22±11.98 in the control group, in the after phlebotomy procedure.