Genisteinin DNA hasarı üzerindeki etkilerinin kolon kanseri hücrelerinde tek hücre jel elektroforez (COMET) yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of The Effects of Genistein on DNA Damage by single cell gel electrophoresis (COMET) in colon cancer cells
  1. Tez No: 702200
  2. Yazar: TUĞBAGÜL ÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ÜNDEĞER BUCURGAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde kanserin kalp hastalıklarından daha fazla ölüme yol açtığı ve kanser türleri içinde kolorektal kanserin yaygın görülen kanserlerden biri olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, uygulanan cerrahi müdahale ve kemoterapi, hastaların iyileşme ve sağ kalım sürecinde sınırlı fayda sağlamaktadır. Beklenen tedavi etkinliğinin görülememesindeki en önemli faktörler ise, hastalarda gelişen ilaç direnci ile yan etkileri azaltarak hasta uyumuna olanak sağlayabilecek hedefli tedavi ihtiyacıdır. Kolorektal kanser tedavi etkinliğini arttırmaya yönelik yapılan çalışmalara katkı sağlamak amacıyla, bu projede antikanser etkisi bilinen genistein, kemoterapinin temeli olan 5 – florourasil ve apopitoz aracısı olan TRAIL ligandının subtoksik konsantrasyonlarda tek başlarına ve kombinasyon halindeki SW480 ve SW620 kolon adenokarsinoma hücrelerinde sitotoksik etkileri MTT yöntemiyle, genotoksik etkileri Comet yöntemiyle, reaktif oksijen türleri, mitokondriyel membran potansiyeli, kaspaz 3-8-9 aktiviteleri kitler yardımıyla, apoptotik etkileri akım sitometrisi ve RT – PCR yöntemiyle incelenmiştir. Genisteinin 5-florourasil ve TRAIL'ın SW480 ve SW620 hücrelerinde sitotoksik etkili olduğu ve DNA hasarını arttırdığı belirlenmiştir. Bu maddelerin kombinasyon halinde sinerjistik apoptotik etki gösterdikleri, apoptoz indüksiyonunda reaktif oksijen türleri artışının, kaspaz 3-8-9 düzeylerindeki artışın ve mitokondriyel membran potansiyelindeki düşüşün etkili olabileceği görülmüştür. Ayrıca, TRAIL'ın hücrelerde DR5 aracılı apopitozu indüklediği tespit edilmiştir. Çalışmamızda yer alan ikili ve üçlü kombinasyonlarda ise, SW480 hücrelerinde anlamlı olmakla birlikte her iki hücre hattında da TRAIL ligandının tek uygulandığı gruba göre DcR1 ve XIAP antiapoptik gen ekspresyonlarında azalmanın olduğu saptanmıştır ve bu etkinin TRAIL direncinin ortadan kaldırılmasına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is known that cancer causes more deaths than heart diseases and colorectal cancer is one of the most common cancers. However, surgical intervention and chemotherapy provide limited benefit in the recovery and survival of patients. The most important factors in not seeing the expected treatment efficacy are the drug resistance that develops in patients and the need for targeted treatment that can reduce side effects and allow patient compliance. In order to contribute to the studies conducted to increase the efficacy of colorectal cancer treatment, in this project it was investigated that the exposure cytotoxic effects of SW480 and SW620 colon adenocarcinoma cells to genistein with known anticancer effects, 5-fluorouracil, which is the basis of chemotherapy, and TRAIL ligand, which is the mediator of apoptosis, were investigated by MTT method, genotoxic effects were investigated by Comet method, reactive oxygen species, mitochondrial membrane potential, caspase 3-8-9 activities with the help of kits, apoptotic effects were investigated by flow cytometry and RT – PCR method. It has been determined that genistein, 5-fluorouracil and TRAIL have cytotoxic effects and increase DNA damage in SW480 and SW620 cells. It has been observed that these substances have synergistic apoptotic effects in combination, and that an increase in reactive oxygen species, an increase in caspase 3-8-9 levels and a decrease in mitochondrial membrane potential may be effective in apoptosis induction. In addition, TRAIL was found to induce DR5-mediated apoptosis in cells. In the double and triple combinations in our study, although it was significant in SW480 cells, there was a decrease in DcR1 and XIAP antiapoptic gene expressions in both cell lines compared to the group in which TRAIL ligand was applied alone, and it is thought that this effect may contribute to the elimination of TRAIL resistance.