Sosyal bilgiler öğretiminde Nizamülmülk'e ait Siyasetname isimli eserinin değerler eğitimi açısından incelenmesi
Rewiev of the work of Nizamulmulk in the teaching social sciences in terms of values education
- Tez No: 702300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİMŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Eğitim ve öğretimin amaçlarının başında bilgi kazandırmak, meslek edindirmek gelse de insan davranışlarının şekillenmesi, kişiliklerinin oluşturulması ve bireyin sosyalleşmesi açısından eğitim ve öğretim son derece önemlidir. Zaman içinde aile yapısındaki değişimler sonucunda küçülen aile yapısı, anne ve babanın iş hayatında olması, onlara yeterince vakit ayıramaması gibi nedenlerle çocukların ahlaki gelişimi aileden okula doğru yön değiştirmektedir. Yine bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı değişim, insani ilişkileri hızlandırmıştır. Toplumsal boyutta ise küresel etkileşim çok hızlı düzeyde artmıştır. Bu hızlı etkileşim toplumların öz değerlerinde deformeye sebep olmuştur. Bu değer deformunun etkisini azaltmak için yeniden geleneksel değerlere dönüşün (eşitlik, adalet, saygı, sorumluluk, öz disiplin, aile, vatan sevgisi ve başkalarına hizmet) öne çıktığı görülmektedir. Yenilenen 2018 Sosyal Bilgiler dersi öğretim programında“Değerlerimiz öğretim programlarının perspektifini oluşturan ilkeler toplamıdır. Kökleri geleneklerimiz ve dünümüz içinde….. ”denilmektedir. Bu açıdan çalışmamız; Büyük Selçuklu Devleti'nin büyük veziri Nizamülmülk'ün“Siyasetnâme”sinin Sosyal Bilgiler öğretiminde değerler eğitimi açısından incelenmesini oluşturmaktadır. Eserin içeriği Nitel Araştırma Tekniklerinden Doküman Analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Eserin zaman ve mekândan bağımsız olarak hala geçerliliğini sürdürdüğü anlaşılmıştır. Sosyal Bilgiler dersi öğretim programıyla kazandırılması beklenen on sekiz değerden on altısının Siyasetnâme içerisinde yer aldığı görülmüştür. Siyasetname'in Sosyal Bilgiler dersi değerler eğitiminde yararlanılabilecek somut bir eğitim materyali olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmamızda, ortak değerlerden bazıları etkinlik örnekleriyle sunulmuştur. Ayrıca bu çalışmada, Nizamülmülk, Siyasetnâme ve Değerler Eğitimi hakkında da bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the main goals of education and training are to gain knowledge and acquire a profession, education and training are extremely important in terms of shaping human behavior, creating their personalities and socializing the individual. As a result of changes in the family structure over time, the moral development of children changes from the family to the school for reasons such as the family structure, the presence of parents in business, the inability to devote enough time to them. Again, the rapid change in information and communication technologies has accelerated human relations. On the social dimension, global interaction has increased very rapidly. This rapid interaction has led to a deformation in the self-values of societies. Deform this value to reduce the effect of re-a return to traditional values (equality, justice, respect, responsibility, self-discipline, family, love of country and service to others), are seen. In the renewed 2018 Social Studies course curriculum,“Our values are the sum of the principles that make up the perspective of the curriculum. It has its roots in our traditions and yesterday..... it is said that ”. From this point of view, our study is to examine the“politiketname”of Nizam al-Mulk, the grand vizier of the Great Seljuk State, in terms of values education in the teaching of Social Studies. The content of the work was analyzed using the Document Analysis method, which is one of the Qualitative Research Techniques. It is understood that the work still remains valid regardless of time and place. It has been observed that sixteen of the eighteen values that are expected to be acquired through the Social Studies course curriculum are included in the Political Science Curriculum. It has been concluded that Politiketname is a concrete educational material that can be used in Social Studies course values education. In our study, some of the common values are presented with examples of activities. In addition, in this study, information about the Education of Nizamulmulk, Politicians and Values was also provided.