Prostat adenokarsinomunda cd47'nin immünphistokimyasal ekspresyonunun hastalığın evresi ile ilişkisi
Relationship between immunohistochemical expression level of cd47 and pathological disease stage in prostate adenocarcinoma
- Tez No: 702311
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ODABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Prostat kanseri erkekleri etkileyen en önemli sağlık sorunlarından biridir. Ülkemizde ikinci en sık görülen kanser ve hastalığa bağlı ölüm nedenidir. Ameliyattan önce hastalığın patolojik evresini tahmin etmek için yapılan çoğu çalışma başarısız olmuştur. Bu çalışmada, CD47 glikoprotein ekspresyon düzeyinin hastalığın patolojik evresini öngörmede anlamlı bir etkisinin olup olmayacağını belirlemeyi amaçladık. Malzemeler ve yöntemler: Çalışmamıza yüz sekiz hasta dahil edildi. Yetmiş iki hasta daha önce radikal prostatektomi geçirmişti ve ekstraprostatik infiltrasyon olup olmamasına göre her birinde 36 hasta olacak şekilde iki homojen gruba ayrıldı. Kontrol grubu, açık prostatektomi geçirmiş ve adenomatöz hiperplaziyi ortaya çıkaran patolojik sonuçları olan 36 hastayı içeriyordu. Grupların randomizasyon sonuçlarına göre homojenizasyon sağlandı. Üç grup, CD47'nin immünohistokimyasal ekspresyon seviyeleri açısından karşılaştırıldı. Sonuçlar: İmmünohistokimyasal analize göre gruplar arasında CD47 boyama paterni skoru açısından anlamlı fark yoktu. Hastalığın evresi ile Gleason skoru arasında literatürle uyumlu olarak anlamlı bir ilişki bulundu. Çözüm: Çalışmamızın temel amacı olan CD47 ekspresyon düzeyinin malign ve benign patolojiler arasında farklılık göstermediğini ve malign patolojinin evresinden bağımsız olduğunu bulduk.
Özet (Çeviri)
Objective: Prostate cancer is one of the most important health problems that affect men. In our country, it is the second most common cancer and cause of death due to the disease. Most studies conducted to predict the pathological stage of the disease before surgery have been unsuccessful. In this study, we aimed to determine whether the level of CD47 glycoprotein expression would have a significant effect in predicting the pathological stage of the disease. Materials and Methods: One hundred-eight patients were included in our study. Seventy-two of the patients had previously undergone radical prostatectomy and were divided into two homogenous groups with 36 patients in each, based on whether they had extraprostatic infiltration. The control group included 36 patients who had undergone open prostatectomy and had pathologic results that revealed adenomatous hyperplasia. Homogenization was achieved based on the randomization results of the groups. The three groups were compared in terms of immunohistochemical expression levels of CD47. Results: According to immunohistochemical analysis, there was no significant difference between the groups in terms of CD47 staining pattern score. A significant correlation was found between the disease stage and Gleason score, consistently with the literature. Conclusion: We found that CD47 expression level, which was the main purpose of our study, did not differ between malignant and benign pathologies and was also independent from the stage of malignant pathology.