Hafif ÜSYE bulgusu ile covıd-19 geçirmiş olan bireylerde pulmoner rehabilitasyonun etkisi
The effect of pulmonary rehabilitation on individuals with mild URTI COVID-19 finding
  1. Tez No: 702310
  2. Yazar: YAĞMUR SENAY AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırmanın amacı, hafif ÜSYE bulgusu ile COVID-19 geçirmiş olan bireylere uygulanan pulmoner rehabilitasyon programının solunum fonksiyonu, yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve yorgunluğa etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya dahil edilen 18-65 yaş arası 34 katılımcıya fizyoterapist eşliğinde 6 hafta boyunca, haftada 3 gün, günde 60 dakika pulmoner rehabilitasyon programı uygulandı. Hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası solunum fonksiyonu değerlendirmesi için Solunum Fonksiyon Testi (SFT), endurans değerlendirmesi için Tekrarlı Skuat Endurans Testi (TSET), yaşam kalitesi değerlendirmesi için SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, uyku kalitesi değerlendirmesi için Pittsburgh Uyku Kalitesi Anketi (PUKİ) ve yorgunluk değerlendirmesi için Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) kullanıldı. Tedavi sonrasında hastaların SFT değerlerinde Zorlu Vital Kapasite (FVC), Birinci Saniyedeki Zorlu Ekspirasyon Volümü (FEV1), FEV1/FVC ve Tepe Ekspiratuar Akım (PEF) değerlerinde anlamlı fark elde edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of pulmonary rehabilitation program on individuals who had COVID-19 with mild URTI on their respiratory function, quality of life, sleep quality and fatigue. A total of 60 minute pulmonary rehabilitation program, accompanied by a physiotherapist, was applied to 34 participants between the ages of 18-65 for three days a week in six weeks. Pulmonary Function Test (PFT) was used for pre-treatment and post-treatment respiratory function of the patients, Repeated Squat Endurance Test (RSET) for endurance assessment, SF-36 Quality of Life Scale for quality of life assessment, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) for sleep quality and Fatigue Severity Scale (FSS) for fatigue assessment. After the treatment, a significant difference was found in the PFT values of the patients in terms of Forced Vital Capacity (FVC), Forced Expiratory Volume in One Second (FEV1), FEV1 / FVC and Peak Expiratory Flow (PEF) (p0.05).