Non-spesifik ağrının eşlik ettiği kısıtlı servikal eklem hareket açıklığı ile kayropraktik kliniğine başvuran hastaların retrospektif incelenmesi
Retrospective investigationof patients admitted to chiropractic clinic with restricted cervical joint range of motion with non-specific pain
- Tez No: 702320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmanın Amacı; Kayropraktik Türkiye'de henüz insanların az bilgi sahibi olduğu bir alandır. Bu çalışma ile literatüre katkı sağlamak ve kayropraktik tedavi ile ilgili bilgi sunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem; Çalışmaya 2017-2020 yılında The Center for Chiropractic- Holistic Care kliniğine başvuran 18-55 yaş arası 400 hastanın verileri incelenerek çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 344 hastanın verileri kullanıldı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, servikal eklem hareketi açıklıkları, tedavi seans verileri ve tedavi sonrası hasta memnuniyeti değerlendirildi. Bulgular; Hastaların ortalama yaşı 36,76 ± 14,12 yıl olup, yüzde 52 si erkektir, yüzde 70,9'unun ilk olarak medikal tedaviye, yüzde 11'inin fizyoterapiye başvurduğu ve hastaların tamamının aldıkları tedaviden memnun olmadıkları belirlendi. Kayropraktik tedavisi alan hastaların tamamının ise mevcut tedaviden memnun olduğu belirlendi. Sonuç; Çalışmamızda geriye dönük olarak hasta verilerinin incelenmesi ile kayropraktik uygulamanın hasta memnuniyetini artırdığını gördük.
Özet (Çeviri)
Objective of Study: Chiropractic is currently a relatively unknown field in the Republic of Turkey. The purpose of this research study is to add information regarding chiropractic care. Materials and Methods: The study consisted of information obtained from the Center for Chiropractic and Holistic Care between the years 2017-2020. Of the 400 cases, 344 cases were used. The patients' age, gender, and Cervical ranges of motion were used. Objective findings such as post treatment ranges of motion, and subjective patient satisfaction survey was used. Findings: Patens's average age 36.76 +-14 years old of which 52 percent were male. 70.9 percent initially consulted and treated with medical care, and initially 11 percent consulted and treated with Physical Therapy; All of these patients indicated that they were not satisfied with their outcomes from their care. Patients who later consulted and treated with Chiropractic Care indicated that they were all satisfied with Chiropractic care. Results: In our study, we saw that chiropractic treatment increased patient satisfaction by retrospectively examining patient data.