Ocak 2004-aralık 2010 tarihleri arasında enfeksiyon servisinde yatan suçiçeği olgularının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of varicella cases installed in the infection service between december 2004 and december 2010
  1. Tez No: 702321
  2. Yazar: ÖZLEM AKGÜN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL TANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Suçiçeği yaygın, bulaşıcı, kendi kendini sınırlayan bir çocukluk çağı hastalığı olmasına rağmen, hem bağışıklığı yetersiz hem de bağışıklığı baskılanmış çocuklarda önemli uzun süreli sekellere ve ölümlere neden olabilir. Bu çalışmanın amacı, bir devlet kurumunda, seçilmemiş büyük bir yerel popülasyonun bağışıklığı yeterli ve bağışıklığı baskılanmış çocuklarında suçiçeği ile ilişkili hastaneye yatışları, başvuruları ve primer suçiçeği enfeksiyonu komplikasyonlarını belirlemek ve gözden geçirmektir. Gereç ve Yöntem: Suçiçeği nedeniyle hastaneye yatırılan hastaların demografik özellikleri, klinik özellikleri, mikrobiyolojik bulguları, komplikasyonları, tedavileri ve sonuçları retrospektif olarak incelendi. Sonuçlar: Bu tür 100 çocuktan 66'sı bağışıklığı yeterliydi ve 34'ü bağışıklığı baskılanmış durumdaydı. Sekonder bakteriyel enfeksiyon her iki grupta da en sık görülen komplikasyondu. İmmün yetmezliği olmayan grupta en sık görülen ikinci komplikasyon nörolojik komplikasyonlar (%21) olup bunu suçiçeği-zoster virüs (VZV) pnömonisi (%2) izlemiştir. Bağışıklığı baskılanmış grupta nörolojik komplikasyonlar ve VZV pnömonisi gözlenmedi. Hematolojik komplikasyonlar, bağışıklığı yeterli hastaların %5'inde ve bağışıklığı baskılanmış hastaların %6'sında görüldü. Mortalite çalışma grubunda %2, bağışıklığı sağlam grupta bir hasta ve bağışıklığı baskılanmış grupta bir hastada görüldü. Sonuç: Suçiçeği enfeksiyonunun oldukça bulaşıcı ancak zararsız olduğuna dair yaygın bir algı olmasına rağmen, hastaneye yatmayı gerektiren komplikasyonlar sağlıklı çocuklarda bile sık, potansiyel olarak ciddi ve maliyetlidir. Suçiçeği virüsü aşısı, çocuklarda primer suçiçeğinin neden olduğu morbidite ve mortalitenin çoğunu önlediğinden, tedaviden çok önleme en uygun yaklaşım olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Although varicella is a common, contagious, self-limited childhood disease, it can cause significant long-term sequelae and mortality in both immunocompetent and immunocompromised children. The aim of the present study is to identify and review varicella-related hospitalizations, admissions and complications of primary varicella infection among immunocompetent and immunocompromised children of a large unselected local population in a governmental institution. Materials and Methods: Demographic aspects, clinical features, microbiological findings, complications, managements and outcome of the patients hospitalized for varicella were analyzed retrospectively. Results: Among 100 such children, 66 were immunocompetent and 34 were immunocompromised. Secondary bacterial infection was the most common complication in both groups. The second most common complication in the immunocompetent group was neurological complications (21%) followed by varicella-zoster virus (VZV) pneumonia (2%). In the immunocompromised group neurological complications and VZV pneumonia were not observed. Hematological complications were seen in 5% of the immunocompetent patients and 6% of the immunocompromised patients. Mortality was seen in 2% in the study group, one patient in the immunocompetent and one in the immunocompromised group. Conclusion: Despite a common perception of varicella infection being highly contagious but harmless, complications requiring hospitalization are frequent, potentially serious and costly even in healthy children. Since varicella virus vaccine prevents most of the morbidity and mortality caused by primary varicella in children, prevention rather than the treatment will be the optimal approach.