Atrofik dişsiz maksillanın farklı uzunluklarda yerleştirilmiş pterygoid implantlar üzerine farklı materyallerden hazırlanan hibrit protezlerle rehabilitasyonunun üç boyutlu sonlu elemanlar analiz yöntemi ile incelenmesi
Investigation of rehabilitation with hybrid prostheses prepared from different materials on pterygoid implants placed in different lengths of atrophic edentulous maxilla by three - dimensional finite element analysis method
- Tez No: 702326
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇAĞLAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Atrofik Dişssiz Maksillanın Farklı Uzunluklarda Yerleştirilmiş Pterygoid İmplantlar Üzerine Farklı Materyallerden Hazırlanan Hibrit Protezler İle Rehabilitasyonunun Üç Boyutlu Sonlu Elemanlar Analiz Yöntemiyle İncelenmesi Atrofik dişsiz maksillanın implantlarla tedavisi posterior bölgedeki zayıf kemik kalitesi, uzun süreli dişsizliğe bağlı kemik hacmindeki yetersizlik, alveol kemik ve maksiller sinüsün anatomik kısıtlamaları gibi problemlerden dolayı karmaşık hale gelmektedir. Bu kısıtlamaların üstesinden gelebilmek amacıyla posteriorda pterygomaksiller bölgeye, anteriorda her iki maksiller sinüs arasına yerleştirilen dental implantlar üzerine hibrit protezlerle gerçekleştirilen tedavi tekniği geliştirilmiştir. Bu tedavi tekniği, üst çenede 2 posterior ve 4 anterior olmak üzere 6 implant ile desteklenen tam ark sabit bir protezi kapsamaktadır. Bu çalışmanın amacı; tam dişsiz üst çenede, pterygomaksiller bölgeye farklı uzunluklarda yerleştirilen implantlar üzerine üç farklı alt yapı materyalinden hazırlanan hibrit protezlerin kemikte, implantta, dayanaklarda, alt yapıda ve estetik materyalde oluşturduğu stresleri üç boyutlu sonlu elemanlar analiz yöntemi kullanarak incelemektir. Değerlendirilen modellerde pterygomaksiller bölgeye 11.5 mm. , 13.0 mm. , 15.0 mm. ve 18.0 mm. olmak üzere 4 farklı uzunlukta implant yerleştirilmiştir. Hibrit protezler PEEK, Ti ve Zr olmak üzere 3 farklı alt yapı materyalinden hazırlanmıştır. PEEK alt yapı materyalinden hazırlanan hibrit protezlerde estetik materyal olarak kompozit, Ti ve Zr alt yapı materyalinden hazırlanan hibrit protezlerde estetik materyal olarak porselen kullanılmıştır. 150 N şiddetinde bir kuvvet palatinal yönden bukkal yöne doğru oblik 30o açıyla unilateral olarak uygulanmıştır. Çalışmamızın sonuçlarına göre farklı alt yapı materyalleri kullanımının protez bileşenleri ve kemik üzerinde farklı etkileri bulunmaktadır. Hibrit protezlerde görülebilecek mekanik komplikasyonları azaltmak ve kemikte öngörülebilir bir stres dağılımı elde etmek amacıyla elastik modülü yüksek alt yapı materyallerinin kullanımının daha uygun olduğu düşünülmektedir. İmplant uzunluklarındaki değişikliğin protetik komponentler ve kemik üzerinde belirgin bir fark oluşturmadığı görülmüştür fakat bu konu ile ilgili ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Investigation of Rehabilitation with Hybrid Prostheses Prepared from Different Materials on Pterygoid Implants Placed in Different Lengths of Atrophic Edentulous Maxilla by Three - Dimensional Finite Element Analysis Method Treatment of atrophic edentulous maxilla with implants is complicated by problems such as poor bone quality in the posterior region, insufficient bone volume due to long-term edentulousness, and anatomical limitations of the alveolar bone and maxillary sinus. In order to overcome these limitations, a treatment technique with hybrid prostheses has been developed on dental implants placed in the pterygomaxillary region posteriorly and between both maxillary sinuses anteriorly. This treatment technique consists of a full-arch fixed prosthesis supported by 6 implants, 2 posterior and 4 anterior, in the upper jaw. The aim of this study is to examine the stresses created by hybrid prostheses prepared from three different framework materials on implants placed at different lengths in the pterygomaxillary region in the fully edentulous maxilla, using threedimensional finite element analysis method. In the evaluated models, 4 different lengths of implants were placed in the pterygomaxillary region. Implant lengths placed are 11.5 mm. , 13.0 mm. , 15.0 mm. and 18.0 millimeters. Hybrid prostheses are prepared from 3 different framework materials: PEEK, Ti and Zr. Composite was used as aesthetic material in hybrid prostheses prepared from PEEK framework material, porcelain was used as aesthetic material in hybrid prostheses prepared from Ti and Zr framework materials. A force of 150 N was applied unilaterally from the palatal direction to the buccal direction at an oblique 30o angle. According to the results of our study, the use of different framework materials has different effects on prosthetic components and bone. In order to reduce the mechanical complications that can be seen in hybrid prostheses and to obtain a predictable stress distribution in the bone, it is thought that the use of framework materials with high elastic modulus is more appropriate. It has been observed that the change in implant lengths does not make a significant difference on prosthetic components and bone, but further studies are needed on this subject.