Sigara kullanımının periodontal tedavi sonrası kısa dönem takipte periodontal doku enflamatuar yanıtı ve iyileşme üzerine etkisinin dişeti oluğu sıvısı periostin, Il-17A, Il-17E seviyeleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of smoking on periodontal tissue inflammatory response and healing after periodontal treatment on gcf periostin, Il-17A,Il-17E levels in short-term follow-up
- Tez No: 702330
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE LÜTFİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamızda;dişeti oluğu sıvısı(DOS) Periostin, IL-17A ve IL-17E seviyelerinin cerrahi olmayan(Faz I) periodontal tedaviyle olan değişimlerinin ve sigarayla etkileşimlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya sistemik sağlıklı sigara kullanan(SP)(n=11),sigara kullanmayan(P)(n=11) periodontitisli,sigara kullanan(SS)(n=11) ve sigara kullanmayan(S)(n=11) sağlıklı birey dahil edildi.Periodontitisli gruplara Faz I periodontal tedavi uygulandı.Tedavi öncesinde(0.gün) klinik ölçümler yapıldı ve DOS örnekleri toplandı.Tedavi sonrası 15. ve 30. günlerde aynı diş bölgelerinden DOS örnekleri toplandı ve klinik ölçümler tekrarlandı.ELISA yöntemiyle DOS Periostin, IL-17A ve IL-17E seviyeleri tespit edildi.Tüm veriler istatistiksel olarak değerlendirildi.Tedavi öncesi tüm klinik parametrelerde SP ve P grupları,SS ve S gruplarından anlamlı daha yüksek olup(p0,05).Faz I periodontal tedavi sonrası SP ve P gruplarında tüm klinik parametrelerde azalma görüldü. DOS Periostin seviyesi P grubunda başlangıçta SP ve S gruplarından anlamlı düşük olup(p0,05),SP grubunda tedaviyle anlamlı düşüş gösterdi(p0,05) ancak P grubunda tedavi sonrası 30. günde anlamlı daha yüksek bulundu(p0,05).Sonuç olarak,sigara kullanımının DOS Periostin seviyesini periodontal sağlıklı dokuda etkilemediği,hastalıkta yükseltici bir etkisi olsa da tedaviyle değişimimin takip edildiği zaman dilimlerinde sağlıklı kontrolleriyle benzer seviyede kalması,kısa dönem takipte hastalık şiddetinden etkilenme hassasiyetinin düşük olduğunu düşündürmektedir.DOS IL-17A ve IL-17E hiçbir zaman diliminde gruplar arasında anlamlı fark göstermedi (p>0,05).Zamana bağlı olarak tedaviyle değişimde sadece P grubunda tedavi sonrası 30.
Özet (Çeviri)
The study included 11 systemic healthy smokers (Stage 3 Grade C) (SP), 11 non-smokers (Stage 3 Grade A) (P) with periodontitis, 11 smokers (SS) and 11 healthy non-smokers (S)with periodontal healthy individuals Phase I periodontal treatment was applied to the groups with periodontitis. Before treatment (day 0), clinical measurements evaluating periodontal status were recorded and GCF samples were collected from 5 tooth regions with the deepest pocket depth. GCF samples were collected from the same tooth regions on the 15th and 30th days after treatment and clinical measurements were repeated. GCF Periostin, IL-17A and IL-17E levels were determined by ELISA method, and in-group and between-group evaluations were performed. All clinical and biochemical data collected were used as study parameters. SP and P groups were significantly higher than SS and S groups in all parameters before treatment (p0.05) Phase I After periodontal treatment, decrease in all clinical parameters and GCF volume was observed in SP and P groups over time. While GCF Periostin level was significantly lower in the P group than the SP and S groups at the beginning (p0.05), it decreased significantly with treatment in the SP group (p0.05), but it was found to be significantly higher in the P group at the 30th day after treatment compared to the baseline and 15th day (p0.05)