Kronik nonspesifik bel ağrılı bireylerde derin osilasyon ve miyofasyal gevşetmenin ağrı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of deep oscillation and myofacial release on pain, functionality and quality of life in individuals with chronic nonspecific low back pain
- Tez No: 702329
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA ATAŞ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamızda kronik nonspesifik bel ağrılı bireylerde derin osilasyon ve miyofasyal gevşetmenin ağrı şiddeti, fonksiyonellik, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Altmışaltı birey rastgele derin osilasyon (derin osilasyon+egzersiz), miyofasyal gevşetme (miyofasyal gevşetme+egzersiz) ve kontrol (egzersiz) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Üç grubun yaşam kalitesi ruhsal durum alt boyutu harici tüm parametrelerinde anlamlı iyileşmeler gösterildi (p0,05). Uyku kalitesi ve yaşam kalitesinin fizik durumun kısıtladığı roller, enerji, sosyal durum ve genel sağlık alt boyutu ölçümlerinin tedavi sonu değişimi tüm gruplarda benzerdi (p>0,05). Ağrı şiddeti, fonksiyonellik ve yaşam kalitesinin ruhsal durum alt boyutu skorlarının tedavi sonu değişiminin miyofasyal gevşetme grubunda, derin osilasyon ve kontrol gruplarına göre daha fazla olduğu saptandı (p0,05); derin osilasyon ve kontrol grubu arasında benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
It was aimed to investigate the effects of deep oscillation and myofascial release on pain intensity, functionality, sleep and quality of life in individuals with chronic nonspecific low back pain. Sixty-six individuals were randomly divided into: deep oscillation (deep oscillation+exercise), myofascial release (myofascial release+exercise) and control (exercise) groups. Significant improvements were observed in all parameters of the three groups, except mental state sub-dimension of quality of life (p0.05). The changes in sleep quality and quality of life's roles restricted by physical condition, energy, social status and general health sub-dimensions at the end of treatment were similar in all groups (p>0.05).