Altın piyasası yatırım araçlarının karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative review of gold market investment instruments
  1. Tez No: 702375
  2. Yazar: HİLAL AYGÜNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türkiye'de altına yapılan yatırımlar 3 ana başlıkta kategorize edilmiştir. Altına, altın paralara ve altın külçe hesaplarına yapılan yatırımlar fiziki altın yatırımı olarak; altın depo/mevduat hesaplarına yapılan yatırımlar yatırım hesabı yatırımı olarak; altına dayalı yatırım fonlarına, altına dayalı bonolara/tahvillere, altına dayalı türev sözleşmelere, altın sertifikalarına ve altın madenciliği şirketleri hisselerine yapılan yatırımlar ise fon ve menkul kıymet yatırımları olarak analize dahil edilmiştir. 3 başlık hem kendi fiyat değişimleri ile hem de USD/ONS'a değerleri değişimlerine göre analiz edilmiştir. Ülkemizde enflasyon değerini de dikkate alarak yapılan analiz sonucuna göre bir altın yatırımcısının hangi aracı seçtiğinde ne kadar kazanç sağladığı net bir şekilde gözlemlenip altın yatırımcısının hangi alternatifi seçmesinin daha uygun olacağı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investments in gold in Turkey are categorized under 3 main headings. Investments made in gold, gold coins and gold bullion accounts as physical gold investments; investments made in gold deposit accounts as investment account investments; Investments in gold-backed mutual funds, gold-backed bills/bonds, gold-backed derivative contracts, gold certificates and gold mining company shares are included in the analysis as funds and securities investments. 3 titles have been analyzed both with their own price changes and according to their value changes to USD/ONS. According to the results of the analysis made by taking into account the inflation value in our country, it was clearly observed how much profit a gold investor made when he chose which tool, and it was researched which alternative would be more appropriate for the gold investor to choose.