İstanbul'da kamu kurumlarından yaşlı bakımı hizmeti alan kişilerin hizmetlerle ilgili algı ve duyguları
Perceptions and feelings of people receiving elderly care services from public institutions in Istanbul
- Tez No: 702376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyal Hizmet, Psychology, Health Care Management, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma ile İstanbul'da kamu kurumlarından yaşlı bakımı hizmeti alan kişilerin hizmetlerle ilgili algı ve duyguları konusunda bilgi edinme amaçlanmıştır. Çalışma durum belirleyen bir nitel araştırmadır. Araştırma; İstanbul'un ilçelerinde yaşayan 65 yaş üstü, akıl sağlığı yerinde olduğu bulundukları kurumlardan öğrenilen yaşlı kişiler arasında kurumlar tarafından belirlenen isim listesinden, gönüllü katılımcı olmayı kabul eden kişiler ile gözlem ve yarı yapılandırılmış anket kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma İstanbul'un 3 ayrı ilçesinde, 3 ayrı kurumda yapılmıştır. Kurumlardan resmi izinler alındıktan sonra katılımcıların izni alınarak çalışmaya başlanılmıştır. Görüşme; değişen sürelerde, katılımcıların kurumca izin verilen kendilerinden başkalarının da bulunduğu mekanlarda veya kendi odalarında, yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, anket içeriğindeki soruların cevaplarından elde edilmiştir. Yaşlıların, yaşlı bakımı hizmeti ile algı ve duygularının aynı olmadığı ama benzerlik taşıdığı görülmüştür. Cinsiyet ve yaşadıkları kurumlar gibi farklı değişkenler incelendiğinde, katılımcıların algı ve duygularını etkileyen şeyin beklentileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to obtain information about the perceptions and feelings of people who receive elderly care services from the public institutions in Istanbul. The study is a qualitative research that determines the situation. Research was carried out by using observation and semi-structured questionnaire with people who accepted to be voluntary participants living in Istanbul from the list of names determined by the institutions among the elderly people over 65. It was confirmed by the institutions they reside in that they are mentally healthy. This study was carried out in 3 different districts of Istanbul, in 3 different institutions. After obtaining official permissions from the institutions, the work was initiated with the permission of the participants. Interview was carried out in places permitted by the institution in the presence of other people or in their own rooms at varying times. The findings of the study were obtained from the answers to the questions in the questionnaire. It has been observed that the perceptions and feelings of the elderly about the elderly care service are not the same but are similar. When the different variables such as gender and institutions they reside in were analyzed, it was concluded that it was participants' expectation that affected their perceptions and feelings.