Siyaset, modernite ve postmodernite bağlamında bir kötülük eleştirisi: Hannah arendt ve Zygmunt Bauman ekseninde bir tartışma
A criticism of evil in the context of politics, modernity and post-modernity: A discussion on the axis of Hannah arendt and Zygmunt Bauman
  1. Tez No: 702442
  2. Yazar: SELİN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dünya üzerinde birçok zıtlık bir arada bulunmaktadır. İyilik ve kötülük kavramlarının oluşturduğu zıtlık da bunlardan biridir. Bu çalışmada kötülük kavramının bireysel ve toplumsal yönleri değerlendirilerek söz konusu kavramın siyaset arenasına yansımasına kadar izlediği yolda geçirdiği süreçler açıklanmıştır. İnsan doğasında beliren kötülüğün çevreye yansıtılmasında etkili olan seçimler, bir kötülüğün ortaya çıkmasında etkili olan bireysel etkenler ve durumsal etkenler, söz konusu kötülüğün siyasi arenadaki temel yansımaları Adorno, Milgram ve Zimbardo'nun çalışmaları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Arendt ve Bauman ekseninde tartışılan kötülük kavramının kaynakları Arendt'in eserleri üzerinden bireysel ve toplumsal olarak ayrı ayrı ele alınarak üç temel başlık altında belirtilmiş ve Bauman üzerinden modern ve post-modern ayrımı dâhilinde kategorize edilmiştir. Sonuç itibariyle, kötülük kavramının siyasi arenaya taşınması bireysel ve durumsal etkenlerin bileşkesi sonucunda gerçekleşmektedir. Bu sebeple, söz konusu taşınmaya zaman yahut mekân yönüyle bir sınırlandırma getirilememektedir. Dolayısıyla, bu noktada modern yahut post-modern dünyanın hiçbir noktasındaki olası tehlikeler bir diğer noktasındaki olası tehlikelerden ayrı tutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
In the world, a variety of contrasts exist together. The contrast between favour and evil is one of those. In this research, the process of the notion of evil up until the reflections in the political arena is clarified by evaluating the social and individual aspects of it. Options that are influential on reflecting the evil that appears on human nature to the environment, individual factors and situational factors that are effective in the emergence of evil, the basic reflections of the aforesaid evil at the political arena were evaluated within the framework of the researches of Adorno, Milgram and Zimbardo. The origins of notion of evil which are discussed on the axis of works of Arendt and Bauman are remarked that are dealt with as individual and social through works of Arendt separately, pointed out under three main titles, and categorized through works of Bauman within the modern and post-modern distinction. Consequently, to bring the notion of evil to the political arena is happened as a result of the combination of individual and situational factors. For this reason, there cannot be any limitation on the aforehead transferring in terms of time or place. Thus, at that point, the potential insecurenesses at any point in the modern or post-modern world should not be separated from the potential insecurenesses at any other point.