Askar Süleymenov'un Besatar adlı eseri üzerine dil incelemesi
Language review of the work 'Besatar' by Askar Suleymenov
  1. Tez No: 702441
  2. Yazar: KARLYGASH KHAVAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 552
Özet
XX. yüzyılda yaşayan Askar Süleymenov, Kazak edebiyatı tarihinde önemli bir yere sahiptir. Kıpçakların bir kolu olan Kazaklar, birinci dünya savaşı sırasında bir çok tarihî olayları atlatmıştır. Bu olaylardan biri de 1916 olaylarıdır. Bu çalışmanın konu edindiği metinde, o olaylar sırasında Kazak bozkırlarında yaşanan gerçekleri, edebi sanatsal unsurlarla, modern bir üslûpla eserlerde işlenmiştir. Süleymenov, kurgulamış olduğu olaylar dizgesi ve kişilerle gelecek nesilleri etkilemeyi başarmak onlara tarih ve kültür birliği aşılayabilmek adına Kazak Türklerinin milli gelenekleri hakkında önemli bilgiler ihtiva etmektedir. Bu bağlamda değerlendirildiğinde bünyesinde barındırdığı folklorik unsurlar da bizlere halk bilimi açısından kaynaklık edebilecek değer ve mahiyette olduğu da aşikardır. Bu tez çalışmasında Kazak Türklerinin dili, tarihi, kültürü, edebi gelişimi üzerinde durularak Askar Süleymenov tarafından kaleme alınan“Besatar”(Beşli Tüfek) eserinin dil incelemesi yapılarak, Güney Kazakistan ağzı özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Askar Suleymenov, who lived in the twentieth century, occupies an important place in the history of Kazakh literature. The Kazakh Nation, who were included in the Kipchak group, survived many historical events during the first World War. One of these events is the events of 1916. In the text of this work, the facts of the Kazakh steppes during these events are discussed in a modern way with literary artistic elements. The author contains important information about the national traditions of the Kazakh Turks in order to influence future generations with the string of events and people he has created, to instill a unity of history and culture in them. In this context, it is clear that the folkloric elements it contains are of value and nature that can be a source for us from the point of view of folklore. In this dissertation, the language review of the work“Besatar”(five rifles) written by Askar Suleymenov, with an emphasis on the language, history, culture, and literary development of Kazakh Turks, the characteristics of the dialect of South Kazakhstan were studied.