At The Threshold of 'Fear': A Comparative Analysis of Edward Bond's The Chair Plays and Harold Pinter's The Room in the context of 'Culture of Fear'
'Korku''nun Eşiğinde: Edward Bond'un Sandalye Oyunları ve Harold Pinter'ın Oda Oyununun 'Korku Kültürü' bağlamında karşılaştırmalı bir analizi
  1. Tez No: 702443
  2. Yazar: GÜZİN ŞARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Edward Bond'un Sandalye Oyunları ve Harold Pinter'ın Oda oyununu çağdaş dünyada yeni bir kavram olan korku kültürü bağlamında benzerliklerini ve farklılıklarını göstererek analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, Frank Furedi ve Zygmunt Bauman gibi sosyolog, düşünür ve yazarların ışığında, yorumlayıcı yaklaşım ve oyunların içerik analiziyle, farklı bir bakış açısından oyunlar üzerine daha derin bir yorumlama sunmayı amaçlamaktadır. Bond'un küreselleşmiş ve baskıcı dünya düzeninin bir sonucu olan korku kültürünün geldiği son noktayı gözler önüne seren Sandalye Oyunları ve korku, güvensizlik ve belirsizlik üzerine imalarıyla korku kültürünün başlangıç noktasına işaret eden Oda oyununu karşılaştırmak önemlidir. Bununla birlikte, savaş sonrası İngiliz toplumundaki düzensiz ortama şahitlik eden ve savaş sonrası yazarları olarak tanınan Bond ve Pinter dünya düzenine olan bakış açıları ve yaklaşımları göz önünde bulundurulduğunda kıyaslanacak iki önemli figürdür. Çalışmanın değerlendirmeleri sonuç bölümünde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze The Chair Plays by Edward Bond and The Room by Harold Pinter in the context of culture of fear, which is a newly created concept in the contemporary world, by drawing similarities and contrasts between them. In the light of the valuable perspectives of the writers, thinkers and sociologists such as Frank Furedi and Zygmunt Bauman and the content analysis of the plays with an interpretive approach, it is also aimed to enable a deeper interpretation on the plays from a different standpoint. It is, likewise, of significance to compare Bond's The Chair Plays, which presents the final structure of culture of fear as a consequence of globalized and oppressive world order, and Pinter's The Room which points out the beginning of culture of fear through its implications on fear, insecurity, and uncertainty. However, regarded as post-war playwrights who severely witnessed the chaotic atmosphere in post-war British society and confronted fear spreading every layer of the society, Bond and Pinter are two significant figures to be compared with regard to their attitudes and perspectives towards the world order. The evaluations of the study are presented in the conclusion part.