Karnosik asit ve gallik asitin PANC-1 pankreas hücrelerinde HNF1A geni üzerine sitotoksik etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of the cytotoxic effects of carnosic acid and gallic acid on the HNF1A gene in PANC-1 pancreatic cells
  1. Tez No: 702444
  2. Yazar: ELİF DENİZ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN GACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Pankreas hem ekzokrin, hemde endokrin salgı yapan lobüler yapılı karma bir bezdir. Pankreas kanseri, en agresif kanser türlerinden biridir. Düşük bir insidansı olmasına rağmen yüksek bir ölüm oranına sahiptir. Kötü prognozun sebebi sinsi büyüme, spesifik olmayan semptomlar ve geç tanıdır. Pankreas kanseri gelişiminde, pankreatik intraepitelyal neoplaziler, intraduktal papiller müsinöz neoplaziler ve müsinöz kistik neoplaziler olmak üzere 3 öncü lezyon rol oynamaktadır. Bu lezyonların erken tespiti zordur. Pankreas kanseri dünyasındaki en sık görülen ikinci gastrointestinal kanserdir. Pankreas Kanseri 2030'da kansere bağlı ölümün ikinci nedeni olması beklenmektedir. Pankreas kanserinin tedavi seçeneklerinin az olması ve yaşam süresinin kısa oluşu yeni terapötik stratejileri hedeflemektedir. Yapılan çalışmalarda, fenolik bileşenlerin insan sağlığına yararlı biyoaktif fitokimyasallar oldukları gösterilmiştir. Sebze ve Meyvelerdeki antioksidan aktivite ile antikanser etkileri bulunmaktadır. Karnosik asit ve Gallik asit antiproliferatif ajanlar olarak bildirilmiştir.Bu sebeple bizde daha önce birlikte çalışılmamış doğal ajanlar olan Gallik Asit ve Karnosik Asitin kanser üzerindeki birleşik etkileri hakkında bilgi edinmek için çalışmalarımızı gerçekleştirdik.Mezenkimal kök hücreleri de çalışmamızda kullandık.Yeni onkogen olduğu rapor edilen, HNF1A geninin ekspresyon analizini gerçekleştirdik.PANC-1 – MKH – GA – KA kombinasyonunu oluşturduk.Akım sitometri analiz , WST-1 , Annexin ve PCR analizlerini gerçekleştirdik..Sonuç olarak yaptığımız çalışmada, Karnosik asit ve Gallik asit, mezenkimal kök hücrelerle birlikte PANC-1 hücrelerinde canlı hücre sayısında azalmaya, apoptatik hücre sayısında ise artışa neden olduğu ve HNF1A 'nın ekspresyonunun azalması pankreas kanseri büyümesini ve ilerlemesinin inhibisyonuna yol açtığını göstermiştir. GA ve KA'in HNA1A geninin ekspresyonunu düşürmesi bize kanser mekanizmalarının düzenlenmesinde rol olabileceği hipotezini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
The pancreas is a mixed gland with lobular structure that secretes both exocrine and endocrine. Pancreatic cancer is one of the most aggressive types of cancer. Although it has a low incidence, it has a high mortality rate. Poor prognosis is due to insidious growth, nonspecific symptoms and late diagnosis. Three leading lesions, pancreatic intraepithelial neoplasms, intraductal papillary mucinous neoplasms and mucinous cystic neoplasms, play a role in the development of pancreatic cancer. Early detection of these lesions is difficult. Pancreatic cancer is the second most common gastrointestinal cancer in the world. Pancreatic Cancer is the second cause of cancer-related death in 2030. The scarcity of treatment options and the short life expectancy of pancreatic cancer target new therapeutic strategies. Studies have shown that phenolic compounds are bioactive phytochemicals beneficial to human health. It has antioxidant activity and anticancer effects in vegetables and fruits. Carnosic acid and Gallic acid have been reported as antiproliferative agents. Therefore, we conducted our studies to obtain information about the combined effects of Gallic Acid and Carnosic Acid, which are natural agents that have not been studied before, on cancer. We also used mesenchymal stem cells in our study. HNF1A, which is reported to be a new oncogene gene. It has been shown that it causes a decrease in the number of viable cells in cells, an increase in the number of apoptotic cells, and the decrease in the expression of HNF1A leads to inhibition of pancreatic cancer growth and progression. The fact that GA and KA reduce the expression of the HNA1A gene made us think about the hypothesis that they may be involved in the regulation of cancer mechanisms.