İzmit atmosferinde partiküldeki poliaromatik hidrokarbonların ve eser elementlerin seviyelerinin, mekânsal dağılımlarının ve kaynaklarının belirlenmesi
Determination of the levels, spatial distributions and sources of polycyclic aromatic hydrocarbons and trace elements in particulate matter in Izmit atmosphere
- Tez No: 702529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN CİVAN, DOÇ. DR. DENİZ GERÇEK KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada, Kocaeli ili, İzmit ilçesinde 14 örnekleme noktasında PM2.5'e bağlı 16 PAH ve 40 eser elementin seviyeleri araştırılmıştır. Yaz mevsiminde (42 örnek) ve kış mevsiminde (42 örnek) yüksek hacimli hava örnekleyicileri kullanılarak toplam 84 örnek toplanmıştır. PM2.5 ortalama kütle konsantrasyonu 33,78 ± 22,22 µg/m3 olarak bulunmuştur. En yüksek seviyeler trafik yükünü temsil eden Cedit (103,6 µg/m3) ve endüstriyel kirliliği gösteren Sanayi (50,32 µg/m3) örnekleme noktalarında belirlenmiştir. Toprak tozunun yoğun olduğu ve/veya inşaat faaliyetlerinin olduğu bölgelerde yaz döneminde kış dönemine göre baskınlık (K/Y1), Zn, Cu, P, Pb ve Se gibi antropojenik elementlerin kış mevsiminde baskın (Y/K100) ilgili olduğunu tespit edilmiştir. PCA analizi ile eser elementlerin yaz mevsimi kaynakları toprak kaynağı (%20,9), trafik emisyonu (%17,35), deniz tuzu (%16,17), yol tozu (%15,1) ve endüstriyel emisyonlar (%8,0) olarak belirlenmiştir. Kış dönemi kaynaklarının ise kontamine toprak (%38,05), toprak kaynağı (%16,8), yol tozu (%10,03), endüstriyel emisyon (%8,44), yanma kaynağı (%7,47) ve kömür yakma (%6,36) kaynağı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the levels of 16 PAHs and 40 trace elements related to PM2.5 were investigated at 14 sampling points in Kocaeli province, Izmit district. A total of 84 samples were collected using high volume air samplers in summer (42 samples) and winter (42 samples) seasons. The mean mass concentration of PM2.5 was found to be 33.78 ± 22.22 µg/m3. The highest levels were determined at Cedit (103.6 µg/m3), which represents the traffic load, and at the Sanayi sampling points (50.32 µg/m3), which indicates industrial pollution. In areas where soil dust is intense and/or construction activities are active, PM2.5 mass concentrations are dominant in summer compared to winter (K/Y1), anthropogenic elements such as Zn, Cu, P, Pb and Se are dominant in winter (Y/K100). By PCA analysis, summer sources of trace elements were determined as soil source (20.9%), traffic emissions (17.35%), sea salt (16.17%), road dust (15.1%) and industrial emissions (8.0%). It has been determined that the sources of winter period are contaminated soil (38.05%), soil source (16.8%), road dust (10.03%), industrial emission (8.44%), combustion source (7.47%) and coal burning source (6.36%).