Ayniyat Defterleri ışığında II. Mahmud Dönemi merkez-taşra ilişkileri: Ankara, Bursa, Kütahya, Selanik, Varna ve Tırhala sancakları örneğinde
The center and the province relations at the era of Mahmud II based on the Ayniyat Registers: In Ankara, Bursa, Kütahya, Selanik, Varna and Tırhala samples
  1. Tez No: 702551
  2. Yazar: SEMİH YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Ayniyat Defterleri, Sadaret'ten taşraya gönderilen belgelerin tutulduğu kayıtlardır. Tezde Anadolu ve Rumeli'den II.Mahmud dönemine ait ayniyat kayıtları kullanılarak; merkez ile taşra arasındaki iletişimin niteliği ve merkezin taşradan beklentileri altı sancak örneğinde inceleme konusu yapılmıştır. Bu sancaklar, Anadolu'da Ankara, Bursa ve Kütahya, Rumeli'de ise Selanik, Varna ve Tırhala'dır. Böylece, II.Mahmud dönemi taşrasının geçirdiği idari değişimlerin tespiti ve merkezileşme siyasetinin taşrada ne derece hissedildiğinin saptanabilmesi belirtilen sancaklar özelinde mümkün olmuştur. Aynı zamanda vergi, askeri, mali, sosyal, idari, vs. birçok alanda yapılan ıslahatların taşraya yansımalarıyla merkezin taşradan başta iaşe, vergi ve asker olmak üzere çeşitli talepleri tespit edilerek, taşradaki yaşanılabilirlik saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ayniyat registers are the records in which the documents sent from the Sadaret to province are kept. Using the Ayniyat records from Anatolia and Rumelia belonging to the Mahmud II period in the thesis; the quality of the communication between the center and the province and expectations of the center from the province were made the subject of study in six sancaks samples. These sancaks are Ankara, Bursa and Kütahya in Anatolia and Selanik, Varna and Tırhala in Rumelia. In this way, it was made possible to determine of the administrative changes experienced by the province of the Mahmud II period and to detect what extent the centralization policy was felt in the province in particular for the mentioned sancaks. At the same time, inhabitability in the province was tried to be detected by determining various demands of the center from the province mainly provisionalism, tax and military with the reflections of the reforms made in numerous fields of tax, military, fiscal, social, administrative, etc. to the province.