Preterm bebekler ve annelerine internet tabanlı anne-bebek yogasının etkileri
The effects of internet-based mother-baby yoga on preterm infants and their mothers
- Tez No: 702561
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA MİNE ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physiotherapy and Rehabilitation, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, COVID-19 pandemisi döneminde uygulanan internet tabanlı anne-bebek yogasının preterm bebekler ve anneleri üzerine olan etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya gestasyonel yaşları 32-37 hafta arasında olan; düzeltilmiş 6. haftasını tamamlamış 29 bebek ve annesi dahil edilerek 15'i yoga grubu, 14'ü kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Bebeklere, Alberta İnfant Motor Skalası (AİMS); annelere ise Spielberger'in Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (SDSKE), Doğum Sonrası Bağlanma Ölçeği (DSBÖ), İskandinav Kas İskelet Sistemi Sorgusu (İKİS) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu (DSÖ-YKÖ-KF) değerlendirmeleri videokonferans yöntemi ile uygulandı. Yoga grubuna 6 hafta, haftada 1 seans internet tabanlı anne-bebek yogası eğitimi verildi. Altı haftanın sonunda, bebeklerin AİMS toplam puanında; annelerin ise durumluk kaygı (SSDKE- D), DSBÖ, DSÖ–YKÖ-KF'nin ruhsal ve çevresel alt alanlarında ve İKİS'in boyun bölgesi skorunda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of internet-based mother-infant yoga on preterm infants and their mothers during the COVID-19 pandemic. Twentynine infants, whose gestational age was between 32-37 weeks and completed the corrected age of the 6th week, and their mothers have included in the study and were divided into two groups; 15 in the yoga group and 14 in the control group. While the infants' motor performance was evaluated by Alberta Infant Motor Scale (AIMS); the mothers were assessed by Spielberger's State-Trait Anxiety Inventory (STAI), Brockington Postpartum Bonding Questionnaire (PPBQ), Nordic Musculoskeletal Questionnaire (NMQ), and World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form (WHOQOL-BREF). The yoga group was given internet-based mother-baby yoga training for six weeks, once a week. After six weeks, statistically significant differences were found between the groups' AIMS total score, state anxiety (STAI-S), PPBQ, psychological and environmental sub-domains of WHOQOL-BREF, and neck region score of NMQ (p0.05).