Ağız gargaralarının tam seramik materyallerin renk stabilitesine etkisi
Effect of mouthwashes on color stability of all ceramic materials
- Tez No: 702562
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZLEM CEYLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ağız gargaralarının zirkonya altyapılı tam seramik materyallerin renk stabilitesine etkisinin incelenmesidir. Materyal ve metot: Sirona inCoris ZI monoS ( Bensheim, Germany) bloklardan 0,5x10x10 mm boyutlarında elde edilen altyapılar üzerine Kuraray Noritake (Kuraray Inc. , Japan) dentin porseleni tabakalama tekniği ile uygulanarak sonuç kalınlıkları 1,5 mm olan 100 adet tam seramik örnek hazırlandı. 100 adet tam seramik örnek termal siklus işlemi uygulanan ve uygulanmayan iki gruba ayrıldı. Örneklerin 50 tanesi bir işlem görmeden diğer 50 tanesi ise termal siklus işlemine tabi tutulduktan sonra gargaralarda bekletildi. Çalışmada her bir alt grup(n:10), distile su kontrol grubu olacak şekilde, Klorhex® (İstanbul, Türkiye), Listerine Total Care® (İstanbul, Türkiye), Tantum Verde® (İstanbul, Türkiye) ve Meridol® (Hamburg, Almanya) gargaralarında 12 saat bekletildi. Örneklerin renk ölçümleri spektrofotometre (SpectroShade, Niederhasli, İsviçre) cihazı ile kaydedildi. Elde edilen L*, a* ve b* verileri renk değişim CIEDE2000 formülüyle hesaplandı. Renk değişim değerleri (∆E_00) istatistiksel olarak Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U testleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of mouthwashes on color stability of all-ceramic materials Material and method: Substructures with sizes of 0,5x10x10 mm were obtained from Sirona inCoris ZI monoS(Bensheim, Germany) blocks. 100 all-ceramic samples with a total thickness of 1,5 mm were prepared by applying Kuraray Noritake(Kuraray Inc. , Japan) dentin porcelain to the substructures with the layering technique. Samples were divided into two subgroups according to thermocycling. 50 of the prepared samples were left in mouthwashes after undergoing thermocycling, while the other 50 were immersed in mouthwashes. Each subgroup(n:10) was immersed in one of the following mouthwashes: distilled water(control group), Klorhex® (İstanbul, Turkey), Listerine Total Care® (İstanbul, Turkey), Tantum Verde® (İstanbul, Turkey) and Meridol® (Hamburg, Germany). Color measurements were evaluated with a spectrophotometer (SpectroShade, Niederhasli, Switzerland). The obtained L*, a* and b* data were calculated using the color change formula(CIEDE2000). The color change values(ΔE00) were statistically compared with the Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests.