Genç basketbolculara uygulanan teknik geliştirici ve kalistenik kuvvet antrenmanlarının performans üzerine etkisi
The effect of technical developer and calisthenic strength training on performance in young basketball players
  1. Tez No: 702636
  2. Yazar: MUHAMMED YAVUZ KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı genç basketbolculara uygulanan teknik geliştirici ve kalistenik kuvvet antrenmanlarının performans üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmamıza Antalya ili Osmanlı spor kulübünden 16 erkek basketbolcu gönüllü olarak katıldı. Katılımcılar teknik antrenman yapan grup (tg) ve teknik kalistenik antrenman yapan grup (tkg) olarak iki gruba rastgele ayrıldı. Teknik antrenman grubu (tg/n:8) boy uzunluğu ortalaması 185±6,2 cm, vücut ağırlığı ortalaması 79±23,9 kg, spor yaşı ortalaması 7±2,3 yıldı. Kalistenik Teknik Antrenman Grubu (TKG/n:8) boy uzunluğu ortalaması 185±6,2 cm. vücut ağırlığı ortalaması 70±6,9 kg, spor yaşı ortalaması 5±2,3 yıl olarak belirlendi. Deney grubu (teknik kalistenik grup) ve Kontrol grubuna (teknik grup) 6 hafta ve hafta da 2 gün olmak üzere belirlenen antrenman uygulandı. Çalışmamızda grupların kuvvet performanslarını belirlemek için serbest dikey sıçrama, sabit dikey sıçrama, toplu dikey sıçrama, mekik ve şınav testleri uygulandı. Sürat özelliğinin belirlenmesi için 20 m sprint testi, Esneklik özelliğinin belirlenmesi için otur-eriş testi uygulandı. Top sürme teknik düzeylerinin belirlenmesi için de BASTECH basketbol teknik analiz testi uygulandı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS V13.0 paket programı kullanıldı. Grup içi farklılıkları belirlemek için Paired-sample t- test ve gruplar arası farkın belirlenmesi için Indepent sample t-test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of technical development and calisthenic strength training applied to young basketball players on performance. 16 male basketball players club voluntarily participated in our study. Participants were randomly divided into two groups as technical training group (tg) and technical calisthenic training group (tcg). Experimental group (TCG) and Control group (technical group) were trained for 6 weeks and 2 days a week. In our study jump, sit-up and push-up tests were applied to determine the strength performance of the groups. The 20 m sprint test was used to determine the speed feature, and the sit-reach test was used to determine the flexibility feature. Bastech basketball technical analysis test was applied to determine the dribbling technical levels. SPSS V13.0 package program was used for statistical analysis of the data. Paired-sample t-test was used to determine the within-group differences and the Independent sample ttest was used to determine the difference between groups.