Maden sularındaki kurşun ve kadmiyum düzeylerinin araştırılması
Research for lead and cadmium levels in mineral water
- Tez No: 70263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL BAYHAN ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
67- VI. ÖZET: Bu çalışma; Türkiye piyasasında satılan firmalara ait maden suyu örnekleri ile şişelenmemiş maden suyu örneklerinde kurşun kadmiyum düzeylerinin belirlenmesi, endüstrileşmeye bağlı olarak çevre kirlenmesi sonucu suya ve gıdaya bulaşan ağır metallerin gıda zinciri yoluyla insan sağlığına olan etkilerini belirlemeye çalışmak amacıyla yapılmıştır. Türkiye piyasasından toplanan 197 adet maden suyu örneğinin kurşun ve kadmiyum düzeyleri araştırılmıştır. Örnekler asitlendirildikten sonra Atomik Absorbsiyon Spektrometresi-Grafit Fırın yöntemi ile analiz edilerek Kurşun ve Kadmiyum miktarları saptanmıştır. Şişelenmiş maden suyu örneklerinden yalnız iki örnekte kurşun düzeyleri, yönetmelik değerlerinin üstünde bulunmuş, diğer örneklerde kurşun ve kadmiyum düzeyleri normal sınırlar içinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
?68- VII. SUMMARY This study was conducted to determine the lead and cadmium levels of unbottled and bottled natural mineral water marketing in Turkey and the impacts of environmental pollution namely heavy metal contamination of water. And as a foodstuff its effect on human health due to industrialization. The levels of lead and cadmium were determined in 197 natural mineral water samples from Turkish market. The samples were analyzed by means of lead and cadmium concentrations. They were measured by using Atomic Absorption Spectrometry Graphite Furnace method. Only two samples of bottled natural mineral water measurements were fand to be higher than the permitted levels reported in the legislation. Lead and cadmium levels of the other samples were found within the normal limits.