Julian Bream'in 20. yy. klasik gitar repertuvarına katkıları
Julian Bream's contributions to the 20th century classical guitar repertoire
  1. Tez No: 702665
  2. Yazar: EGE TOKATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU BULUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada 20. yüzyıl Klasik Gitar repertuvarına müzisyenliği ve öncülüğü ile birçok katkıda bulunmuş olan Julian Bream'in, eserleri ortaya koyma aşamasındaki zorlu süreci yer almaktadır. İlk bölümde 20. yüzyıldaki gitarın Andres Segovia ve Bream iş birliği ile yapısal olarak günümüz haline gelme aşaması, ikinci bölümde Julian Bream'in müzikal anlayışı ve repertuvarı geliştirme süreci bulunmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise Julian Bream için yazılmış eserler yer almaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Gitar, Julian Bream, Andres Segovia
Özet (Çeviri)
The present study includes the challenging process of producing the musical pieces of Julian Bream, who contributed to the 20th Century Classical Guitar repertoire with his musicianship and leadership. In the first chapter, the transformation process of the guitar in the 20th century into its present form with the cooperation of Andres Segovia and Bream is explained. In the second chapter, Julian Bream's musical understanding and the development process of his repertoire is illustrated. The third and final chapter, the pieces which were written for Julian Bream are indicated. KEY WORDS: Guitar, Julian Bream, Andres Segovia