Malcolm Arnold'un besteciligi ve op. 67 gitar koncertosu
Malcolm Arnold's style of composing and his guitar concerto, op. 67
- Tez No: 274532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN BUCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Malcolm Arnold'un gitar konçertosu, ünlü gitar ve lavta virtüözü Julian Bream'in isteği üzerine 1958 yılında tamamlanmış ve Julian Bream'e ithaf edilmiştir.Eserin ilk seslendirilişi 1959 yılı Haziran ayında Aldeburgh festivalinde besteci yönetiminde Melos Ensemble ve Julian Bream'in icrasıyla gerçekleştirilmiş, eserin ilk kaydı da RCA şirketi tarafından yine bu icra sırasında yapılmıştır.Konçertonun yazıldığı dönem, Malcolm Arnold'un müzikal dil açısından kendini iyiden iyiye belli ettiği bir dönemdir.Bu konçerto, yirminci yüzyılda yazılmış gitar konçertoları arasında, gitar için yazılmış olmasına rağmen İspanyol etkisinden uzak kalmış ve bestecinin özünü yansıtmış olması açısından incelenmeye değer bir konumdadır.Gerçekte Malcolm Arnold gitar bestecisi olarak anılan bir besteci değildir. Ancak yazmış olduğu konçerto, gitar ve orkestra çalgılarının oldukça dengeli kullanıldığı göz önüne alınırsa, bestecinin ustalığını gösteren bir yapıt konumundadır.Eser, gitar için yazılmış solo bir kadans bölümü olmaması dışında, klasik bir konçerto yapısındadır. Gitar için yazılmış olan pasajların oldukça gitaristik öğeler içerdiği görülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Guitar concerto composed by Malcolm Arnold was completed in 1958 upon the will of Julian Breem, a well-known guitar and lute virtuoso, and was dedicated to Julian Breem.The work was first performed in June 1959 at the Aldeburgh Festival, with the conducting of Arnold himself, and the performance of Julian Breem, accompanied by the Melos Ensemble. Also, the work was first recorded during this performance by the RCA recording company.The period during which the concerto was written was a period when the composer had well established his musical language.This concerto is worth analyzing since it reflects the very essence of the composer by managing to stay away from the Spanish influence, contrary to most of the guitar concertos written during the 20th century.Actually, Malcolm Arnold is not a composer who is renowned for his guitar works. Yet the guitar concerto he wrote reflects his masterly skills due to the balance of all the instruments it contains.The work is structured as a classical concerto, except that it does not have a solo (cadence) written for guitar, and the passages written for guitar have real guitaristic components.