Şumnu Hat Mektebi ve Şumnulu hattatlar
School of Calligraphy in Shumen and calligraphers of Shumen
- Tez No: 702669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de Balkanların Fethi ve Hat Sanatı, ikinci bölümde ise Şumnu'da Hat Sanatı incelenmiştir. Osmanlı Devleti'nde, Niğbolu Sancağına Bağlı Şumnu kazasında, Şerif Halil Paşa tarafından imar ettirilmiş olan külliyede bulunan kütüphane bünyesinde bir hattatın vazifelendirilmesiyle temelleri atılan, 1827 tarihinde II. Mahmud'un bölgeye ziyareti ile padişahın himayesine girip, dönemin hattatlarından İbrahim Şevkî'nin görevlendirilmesiyle canlılık kazanan ve daha sistematik hale getirilen, ürettikleri elyazması eserleriyle bilhassa mushaflar ile dünyaya yayılan, hüsnühattı, tezhibi ve cildi ile eşsiz örnekler ortaya çıkaran hat okulunun İslam sanatları perspektifinden değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca Şumnu'da verilen hüsnühat eğitiminin temelleri, II. Mahmud'un yapmış olduğu katkılar, bu kurumda yetişmiş hattatlar ve ortaya çıkardıkları eserler, İslam Sanat Tarihi'ndeki yeri ve önemi belgeler ışığında ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two sections. In fthe first one, the conquest of the Balkan region and calligraphy art is explained and in the later section callighraphy art in Shumen is examined. The main objective of the study is to review the callighraphy school in Shumen according to Islamic arts perspective. The school was established in Shumen district of Nigbolu Sanjak of Ottoman State by assignment of a calligrapher in the library of the social complex constructed by Şerif Halil Paşa and later patronaged by the padishah after the visit of Mahmud the Second to the district in 1827. Assignment of the callighrapher of the era, Ibrahim Shawqi, resulted in a more systematical production, widespread distribution of the manuscripts and a more vivid environment for the school. Shumen became a place for quranic scripting place with its illumination and binding style that is unique. The foundations of the calligraphy education in Shumen, the patronage of Mahmud the Second, calligraphers tought there and their productions, and their importance in İslamic Art History were documented referencing to the items and collections available to the author's access.