Sembolizm akımı'nın yarattığı düşünce yapısının tiyatroya yansıması ve bir örnek olarak 'Martı' oyununun incelenmesi
Reflection of the thought structure of symbolism movement on the theater and analysis of the play 'The Seagull' as an example
  1. Tez No: 702684
  2. Yazar: ÇAĞLA BOZKIR KALAFAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. ULUÇ ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tezin ilk bölümünde, sembolizm akımının ortaya çıkışı, sanat üzerindeki etkisi anlatılmaktadır. Bu etkinin zaman içinde felsefi bir düşünce haline gelmesi ve filozofların soyut dünya ile ilgili görüşleri sunulmaktadır. Sanatlar arasındaki etkileşime de değindiğimiz çalışmamızda, sembolist düşünce sisteminin tiyatrodaki yansımaları araştırılmış ve bu görüşü destekleyici bazı örnekler sunulmaktadır. Tezin ikinci bölümünde ise elde edilen bulgularla, sembolist düşünce yapısı ele alınarak Rusya'daki etkisi araştırılmakta ve bu bağlamda Çehov'un yazdığı 'Martı' oyununun incelenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, the emergence of the symbolism movement and its effect on art was explained. How this effect has become a philosophical thought over time is explained. Besides, the views of the philosophers in the abstract world are presented. In this study, that also mentions about the interaction between the arts, the reflections of the symbolist thought system in the theater have been investigated and some supporting examples of this perspective are provided. In the second part of the thesis, with the help of findings, the symbolist thought structure and its effect in Russia is investigated and it aimed to examine the play“The Seagull”written by Chekhov in this context.