Ulusal varlık fonları ve Türkiye'de bütçe dışı fonlar kapsamında Türkiye Varlık Fonunun değerlendirilmesi
Sovereign wealth funds and evaluation of Turkey Wealth Fund in terms of extra-budgetary funds in Turkey
- Tez No: 702736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜNAY BEKÂR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Geçmişi 1950'li yıllara dayanan Ulusal Varlık Fonlarının çıkış noktasını petrol ve doğalgaz gibi doğal kaynaklardan elde edilen gelir fazlalarının verimli kullanılması isteği oluşturmuştur. Söz konusu fonlara, devletlerin sahip olduğu ve aktiflerinde yer aldığı cari fazlalarını sürdürülebilir kılmak, denetimlerini gerçekleştirmek, gözetimini sağlamak gibi pek çok misyon yüklenmekle birlikte kurulan her ulusal varlık fonu, kurulduğu ülkeye ve kurulma nedenlerine göre farklılık taşımaktadır. Devletler için bu fonların yalnızca kaynak yaratabilme gücü değil aynı zamanda etkin yönetilmeleri de önem arz etmektedir. Türkiye, içinde bulunduğu jeopolitik konumu ve sahip olduğu stratejik önemi nedeniyle beklenti içerisinde olduğu hedeflerini gerçekleştirmek için Türkiye Varlık Fonunu kurmaya ihtiyaç duymuştur. Bu çalışmanın amacı, Ulusal Varlık Fonlarının ve Türkiye'nin bütçe dışı fonları kapsamı içerisinde yer alan Türkiye Varlık Fonunun mali açıdan değerlendirilmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde fon tanımına, bütçe içi ve bütçe dışı fon ayrımına Türkiye'de mevcut bütçe dışı fon uygulamalarına değinilmiş, ikinci bölümünde ulusal varlık fonlarının tanımına, tarihçesine, özelliklerine, denetim türlerine ve örnek ülkelerde bulunan ulusal varlık fonlarının uygulamalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye Varlık Fonu detaylı olarak incelendikten sonra diğer ülke varlık fonlarından farkları ortaya konularak, Türkiye Varlık Fonuna yönelik olumlu ve olumsuz görüşler irdelenerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The starting point of the National Sovereign Wealth Funds, which date back to the 1950s, was the desire to use the surplus income obtained from natural resources such as oil and natural gas efficiently. Although many missions such as making the current account surpluses owned and included in the assets of the states sustainable, performing their audits and ensuring their oversight are assigned to these funds, each national wealth fund established differs according to the country in which it was established and the reasons for its establishment. It is important for states that these funds are not only able to create resources, but also to be managed effectively. Due to its geopolitical position and its strategic importance, Turkey needed to establish the Turkey Wealth Fund in order to realize its expectations. The aim of this study is the financial evaluation of the National Wealth Funds and the Turkey Wealth Fund, which is within the scope of Turkey's extra-budgetary funds. In the first part of the study, the definition of the fund, the distinction between budgetary and extra-budgetary funds, and the current extra-budgetary fund applications in Turkey are mentioned, and in the second part, the definition, history, characteristics, audit types of sovereign wealth funds and the applications of sovereign wealth funds in sample countries are given. In the third chapter, after examining the Turkey Wealth Fund in detail, its differences from other countries' wealth funds were revealed, and the study was concluded by examining the positive and negative opinions about the Turkey Wealth Fund.