Katı dispersiyonların ilaç etken madde çözünürlüğü üzerine etkileri
Effects of the solid dispersions on the solubility of drug substances
  1. Tez No: 70276
  2. Yazar: NAZAN DOĞANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN IŞIMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
VI -ÖZET Etken maddeler GI kanalda çözündükten sonra absorbe olurlar. Eğer etken maddenin çözünme hızı, absorbsiyon hızından daha yavaş ise bu maddelerin biyoyararlanımında çözünürlük, hız sınırlayıcı bir basamak oluşturur. Bu tür maddelerin biyoyararlanımlarını artırmak için, çözünürlüğün artırılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, çözünürlüğü zayıf olan bir etken maddenin çözünürlüğünü katı dispersiyon tekniği kullanarak artırmaktır. Katı dispersiyon yöntemi; suda çözünürlüğü güç olan etken maddelerin inert bir taşıyıcı içinde katı halde dispers ederek çözünürlüğü artırma yöntemidir. Bu çalışmada, katı dispersiyon hazırlamak için antienflamatuar ilaç olan ve suda çözünürlüğü az olan etodolak seçildi. Etodolağın biyoyaralanım ve çözünürlüğünü artırmak için farklı molekül ağırlığında ve farklı konsantrasyonlardaki PEG 1er taşıyıcı olarak kullanıldı. Katı dispersiyonlar çözme ve eritme yöntemi kullanarak hazırlandı. Hazırlanan katı dispersiyonlar ile kıyaslama yapmak için etodolak PEG' ün fiziksel karışımları hazırlandı. Hazırlanan katı dispersiyonlar için çözünme hızı çalışmaları 900 mi 0.1 N HCI içinde, 37 °C de 50 rpm de yapıldı. Katı dispersiyon özellikleri İR, DSC ve X - işim kırınımı ile araştırıldı. Katı dispersiyonların çözünürlük çalışmaları sonucunda, etodolağm en iyi çözünürlüğü PEG 6000 ve PEG 20000 kombinasyonu ile verdiği görüldü. Bu çalışmada, PEG ün konsantrasyonunun artması ile etodolağın çözünürlüğünün arttığı ve en iyi çözünürlüğün çözme yöntemi ile elde edildiği belirlendi. 56
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY Drugs are absorbed after being dissolved in GI track. If the dissolution rate of drug is more slows than absorbtion rate, dissolution will cause rate limiting in bioavailability of this drug. Dissolution must be increased in order to increase the bioavailability of these kinds of drugs. The aim of this study is to increase the dissolution of slightly soluble drugs by using solid dispersion method. Solid dispersion is a method of increasing the dissolution of slightly water soluble drugs by making it solid an inert water soluble carriers. In this study, etodolac is an antiinfiamatory drug which is slightly soluble in water, was chosen to prepare solid dispersion. The PEG of different molecular weights in various concentratios were used as carriers to increase the solubility and bioavailibity of etodolac. Solid dispersions were prepared by using solvent and fusion method. Etodolac / PEG were physical combinations of prepared in order to make comparison with the solid dispersions. Dissolution rates studies of prepared solid dispersions were determined in 900 ml, 0. 1 N HCI at 37 ° C and at a rotation speed of 50 rpm. The proporties of solid dispersions were investigated by in IR spectroscopy DSC and X - ray difraction. At the end of these studies dissolution of solid dispersions, the best solubility of etodolac was absorbed with PEG 6000 and PEG 20000 combinations. As a result of dissolution studies of solid dispersions, it was observed that the combinations of PEG 6000 and PEG 20 000. In this study, it was determined that the solubility of etodolac is incriese in the combination of the PEG and the best solubility result is obtained by the solvent method. 57