Vanadyum ve antioksidan enzim sistemi arasındaki ilişkinin incelenmesi
An Investigation on the relationship between vanadium and antioxidative enzyme system
  1. Tez No: 70275
  2. Yazar: SAVAŞ SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SAYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
VI - ÖZET VANADYUM VE ANTİOKSİDAN ENZİM SİSTEMİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ Bu çalışmanın amacı vanadyum (V) sitotoksisitesinde serbest oksijen radikalleri ve V arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla 15 gün süreyle mililitrede 0.15 mg vanadyum içeren içme sularıyla beslenen Sprague Dawley cinsi dişi sıçanlarda eritrosit bakır çinko süperoksid dismutaz (CuZn-SOD), eritrosit ve plazma selenyum bağımlı glutatyon peroksidaz (SeGSH-Px) enzim aktiviteleri, eritrosit malondialdehit (MDA), eritrosit ve plazma V seviyeleri ölçüldü. Aynı zamanda yiyecek ve su tüketimleriyle kilo kayıpları da deney boyunca takip edildi. Kontrol grubu sıçanlara normal çeşme suyu verildi. Deney sonunda sıçanlar öldürülerek kalp, karaciğer, böbrek, akciğer, özofagus ve beyin dokuları çıkarılarak patalojik inceleme yapıldı. Kan örnekleri de bu sırada alındı.
Özet (Çeviri)
VII - SUMMARY AN INVESTIGATION ON THE RELATIONSHIP BETWEEN VANADIUM AND ANTIOXIDATIVE ENZYME SYSTEM The aim of the study is to investigate the relationship between free oxygen radicals and vanadium in vanadium cytotoxicity. For this purpose erythrocyte copper zinc superoxide dismutase (CuZn-SOD) erythrocyte and plasma selenium dependent glutathione peroxidase (SeGSH-Px) enzyme activities, erythrocyte malondialdehide (MDA), erytrocyte and plasma vanadium levels were measured in Sprague Dawley rats fed with 0.15mg/V/ml in tap water for the period of 15 days. And also water, food consumption and weight loss were followed during the test. Control rats were fed with normal tap water. At the and of the experiment, rats were decapited and kidney, lung, brain, eusophagus, heart, liver tissues, sacuples were removed for the pathological analysis. Meanwhile blood samples were also taken.