SAP'nin HANA'ya geçişi
Migration to SAP HANA
  1. Tez No: 702774
  2. Yazar: YONCA ZEHİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çağımızın hızla değişen rekabetçi ortamında kendini yenilemeyen şirketler için ağır bedeller söz konusu olabilir. Müşteri, güven, itibar ve sonuç olarak para kaybetmek istemeyen her firma kendini yenilemek adına bazı sorumlulukların altına girmektedirler. Başta ERP sistemleri olmak üzere, firmalara büyük sorumluluklar düşmektedir. SAP'de herkesin bildiği üzere bu alanda dünya çapında kendini ispatlamış en büyük müşteri kitlesi ve en geniş hizmet ağı olan birinci firmadır. SAP'nin sunmuş olduğu R/3 versiyonu doksanlı yıllardan beri küçük ölçekli firmalardan dünyanın çalışan ve karlılık oranında en büyük firmalarına kadar hizmetinde bulunmuştur. Bu tezimizde SAP'nin R/3 versiyonundan 2015 yılında sürmüş olduğu S/4HANA sürümüne geçişini inceleyeceğiz. Sistemin temel yapısını inceleyerek, geliştirme yapısından bahsedeceğiz. Geliştirme amacı ve sebebi nelerdir, eski sürüm ve yeni sürüm arasındaki farkları araştırarak geçiş esnasında yaşanan sorunlara odaklanacağız. Başarılı proje geçişlerindeki başarı hikayelerini ve S4/HANA'ya geçişteki izlenmesi gereken yollardan bahsedeceğiz.
Özet (Çeviri)
In the rapidly changing competitive environment of our age, there may be heavy costs for companies, if they don't renew themselves. Every company doesn't want to lose customers, trust, reputation and money as a result, undertakes some responsibilities in order to renew themselves. Companies have great responsibilities, especially ERP systems. As everyone knows the SAP, it is the first company with the largest customer base and widest service network that has proven itself worldwide in this field. The R/3 version offered by SAP has been in service since the nineties, from small-scale companies to the largest companies in the world with employee and profitability ratio. In this thesis, we will examine the transition from the R/3 version of SAP to the S/4HANA version, which was launched in 2015. By examining the basic structure of the system, we will talk about the development structure. We will focus on the problems experienced during the transition by investigating the development purpose and reason, the differences between the old version and the new version. We will talk about the success stories of successful project transitions and the paths to be followed in the transition to S4/HANA.